Poisson ortalamalarının f?L_{p}(??) fonksiyonlarına bazı pürüzsüzlük noktalarındaki yakınsama hızının tahmini
On degree of approximation of the poisson means for f?l_{p}(??) functions at some smoothness points
  1. Tez No: 316205
  2. Yazar: SELİM ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tüm reel eksende Lebesgue integrallenebilir bir fonksiyonun Fourier dönüşümü verildiğinde fonksiyonun kendisinin oluşturulması meselesi Harmonik Analizin önemli problemi olarak ortaya çıkmış ve birçok ünlü matematikçinin ilgi odağı olmuştur. İntegrallenebilir bir fonksiyonun Fourier dönüşümü integrallenebilir olmayabilir. Dolayısıyla, bu durumlarda Fourier dönüşümü vasıtasıyla fonksiyonun kendisini oluşturmak için ters Fourier dönüşümü uygulamak mümkün olmayabilir. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için değişik toplanabilirlik metodları ortaya çıkmıştır. Bu metodların en ünlüleri Poisson, Gauss-Weierstrass ve Riesz-Bochner metodlarıdır. Biz bu çalışmada bazı toplanabilirlik metodlarını inceleyerek Poisson ortalamalarının L_{p}(??) fonksiyonlarına bir tür pürüzsüzlük noktası olan ?-pürüzsüzlük noktalarındaki yakınsama hızını gösterdik.
Özet (Çeviri)
The question“Given the Fourier transform of a Lebesgue integrable function f, how do we obtain f back again from its Fourier transform”was an important problem of Harmonic analysis and its applications, and it has drawn many famous matematicans' attentions. The Fourier transform of a Lebesgue integrable function may not be integrable therefore we could not obtain f back again by inverse Fourier transform of f. In order to get rid of this difficulty, matematicians reached different summability methods. The most well-known ones of these methods are Poisson, Gauss-Weierstrass and Riesz-Bochner. In this work we concentrate on some summability methods and we study Poisson means' convergence rate for f?L_{p}(??) functions at ?-smoothness points.