Devingen doğrusal modeller ve bayesci öngörüler üzerine bir çalışma
A Study on dynamic linear models and bayenran forecasting
- Tez No: 47174
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAL CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
IV ÖZET Durum-konum modelleri ile Bayesci yaklaşımın bir araya getirildiği devingen doğrusal modeller, zaman serüerinin modellenmesinde kullanılmaktadır. Normal dağılım varsayımına dayalı olan bu modellerde, durumlar üzerindeki bilgilerin yenilenmesi Kalman filtresi ile sağlanmaktadır. Normal dağılımlı olmayan serilerin devingen doğrusal modeller ile modellenmesi analitik olarak olası değildir ve bu nedenle, devingen doğrusal modellerin öteki dağılımları da içerecek şekilde genelleştirilmesi gerekmektedir. Çalışmada, Poisson, ikiterimli, negatif ikiterimli, üstel, gamma ve Weibull dağılımlı gözlemler için devingen modeller kurulmuş; öngörü ve sonsal dağılımlar, sayısal çözümlemelere gerek duyulmaksızın elde edilmiştir. Elde edilen modellerin uygulanabilir olduklarım göstermek amacıyla Poisson-gamma, ikiterimli-beta ve üstel-gamma devingen modelleri benzetim verileri kullanılarak uygulanmıştır. Bu uygulamalarda, durgun güç model ölçüüerinin sağlandığı ve durgun güç değeri sıfıra yakın olan modellerin daha başarılı oldukları görülmüştür. Ayrıca, durum değişkenine ilişkin sonsal ortalamaların aykırı değer ve düzey değişimlerine tepkileri incelendiğinde, en uygun modellerin yine durgun güç değeri sıfıra yalan modeller olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada son olarak, devingen doğrusal modeller aykırı değer varlığında incelenmiş ve Kalman filtresinden elde edilen sağlam olmayan sonuçların düzeltilmesine yönelik bir öneri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dynamic linear models in which state-space models and Bayesian approach are brought together have been used for modeling of time series. In these models which are based on normal assumption, updating information on states are provided by Kalman filter. Modeling of non-normal distributed series by dynamic linear models is not analytically tractable and for this reason it is needed to generalize dynamic linear models for other distributions. In this study, dynamic models were built for Poisson, binom, negative binom, exponential, gamma and Weibull distributed observations. Forecast and posterior distributions from the models were obtained to be in closed forms. To show the applicability of these models, Poisson-gamma, binom-beta and exponential-gamma dynamic models were applied by using simulated data. It was found that steady power model criteria were satisfied and the models with steady power values close to zero provided better results. The response of the mean values of the state variables for outlier and step changes were also investigated. It was concluded that the most suitable models were again the ones with steady power values close to zero. Finally dynamic linear models were investigated in the existence of outliers and a proposal was developed to correct unrobust results of Kalman filter.