Kentsel katı atıkların sürdürülebilir yönetim ilkelerinin incelenmesi-Antalya örneği
Evaluation of the principles of sustainable municipal waste management - Antalya city case study-
- Tez No: 316225
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sürdürülebilir katı atık yönetim ilkeleri atık yönetim problemlerinin çözümünde önemli role sahiptir. Kaynağında azaltma, tekrar kullanım, geri dönüşüm, kompostlaştırma, biogaz kazanımı ve son olarak düzenli depolama sürdürülebilir katı atık yönetiminin temel ilkeleridir. Bu tez çalışmasında, Muratpaşa İlçesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Katı atık örnekleri çalışma alanından toplanarak atık kompozisyonu belirlenmiş ve aynı zamanda atığın fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler üç ayrı Hayat Boyu Değerlendirme senaryosunda kullanılmış ve senaryoların çevresel etkileri belirlenmiştir. Etkilerin değerlendirilmesinde SimaPro7 programı kullanılmıştır. Birinci senaryoda atıklar karışık olarak toplanmış ve nihai bertaraf için düzenli depolamaya gönderilmiştir. İkinci senaryoda %37, %48 ve %60 oranlarında üretilen atıklar için kaynağında ayrı toplama yapılmış, geriye kalan atıklar ise düzenli olarak depolanmıştır. Üçüncü senaryoda karışık olarak toplanan atıklar MBİ (Mekanik Biyolojik İşlem) tesisinde işlem görerek, geri kazanılabilir atıklar ayrılmış, organik atıktan ise kompost üretimi yapılmıştır. HBD ilkelerine bağlı olarak senaryoların değerlendirilmesi sonucunda üçüncü senaryo çevresel açıdan en uygun senaryo olarak belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Antalya, Ayrı toplama, Depolama, HBD (Hayat Boyu Değerlendirme), Kompostlama, Muratpaşa İlçesi, Simapro7, Sürdürülebilir atık yönetimi
Özet (Çeviri)
Sustainable solid waste management principles have an important role in solving the waste management problems. Source reduction, reuse, recycling, composting, incineration, biogas recovery, and finally landfilling are the basic principles of sustainable solid waste management. In this thesis, Muratpaşa District of Antalya City is selected as the study area. Solid waste samples were collected from the field and the compositions as well as physical and chemical properties of the waste are determined. These data are used in three Life Cycle Assessment scenarios and the environmental impacts are determined. SimaPro7 program is used for the evaluation of the impacts. In the first scenario, solid wastes are collected commingled and sent to sanitary landfill for final disposal. In the second scenario, 37 %, 48 % and 60 % of the produced waste are source separated. Rest of the waste is deposited in sanitary landfill. In the third scenario, the commingled collected wastes are treated in a MBT (mechanical biological treatment) facility, recyclables are separated and the organics are composted. As the result of the evaluation of these scenarios based on LCA principles, the third scenario is determined as the most environmental friendly option.KEY WORDS: Antalya,Composting, Landfilling, LCA (Life Cycle Assessment), Muratpaşa Districts, Simapro-7, Source separation, Sustainable waste management.