Pasch Geometrileri
Pasch Geometries
- Tez No: 316241
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SOYTÜRK SEYRANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, Pasch geometrilerin tanımı ve genel özellikleri verilmiştir. Tez 5 bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde Pasch geometrilerin temel kavramları ve cebirsel yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde projektif Pasch geometri kavramı tanımlanmıştır. Son bölümde ise elementer değişmeli Pasch geometri yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, definition of Pasch geometries and its general properties are given. The thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and a general knowledge of literature is given. In the second chapter, we have given the basic concepts needed. In the third chapter, basic concepts of Pasch geometries and algebraically structure of Pasch geometry is examined. In the fourty chapter, projective Pasch geometry is determined. In the last chapter, elemantary abel Pasch geometry is examined.