Bridging the gap between optical and RF antennas: An optical patch antenna design inspired by RF cavity model
Optik ve RF antenler arasinda kopru olusturma - RF kavite modeli ile optik yama anten tasarimi
- Tez No: 367679
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İRŞADİ AKSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Optik antenler çeşitli geometrilerde ve farklı uygulamalar için önerilmiş ve çalışılmıştır. Ancak RF antenlerle karşılaştırıldıklarında optik antenlerin henüz olgunlaşmadıkları görülür. RF antenlerin çok gelişmiş tasarım ve analiz yöntemlerinin optik antenlerin gelişiminde de etkili olmasi beklenir. Oysa ki optik antenler RF antenlerin sadece geometrilerini miras almış olup RF anten tasarımında mühendislere öngörü saglayan önemli analiz teknikleri henüz optiğe uyarlanamamıştır. Bu çalışma iki frekans bölgesi arasındaki boşluğu kapatmak üzere bir köprü niteli- ğinde olup anlaşılması ve uygulaması çok basit bir RF yama anten analiz yöntemi olan kavite modelini optik antenler için önermektedir. RF ve optikteki önemli birtakım farklılıklar sebebiyle kavite modelini ve yama antenlerin işlevselliğini tamamen optiğe eşleştirmek mümkün olmayabilir ya da daha ileri araştırmalar gerektirebilir. Bu çalışmanın amacı optik antenler için yeni tasarım yaklaşımları, işlevsellik ve öngörü sağlayan bir kapı açmaktır. Bu yaklaşımın önemi sadece kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir oluşu değil, daire- sel, üçgensel, dikdörtgensel gibi radyo frekanslarında çok geniş uygulama alanı bulmuş çeşitli yama anten geometrilerine uygulanabilir oluşu ve daha da önemlisi sezgiden uzak deneme yanılma tekniklerinin aksine çok geniş öngörüye olanak sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Optical antennas are still in infancy as compared to their RF counterparts although they have been proposed and studied with variety of shapes and for variety of appli- cations. One would have expected that the maturity of RF antennas, both in design and analysis, would have had a more pronounced effect in the development of optical antennas. So far, optical antennas have only utilized the geometrical attributes of the RF antennas, but none of the analysis tools that provided a great deal of intuition to antenna engineers in the design of RF antennas. This study intends to narrow the gap by introducing an easy-to-understand and easy-to-implement analysis tool, commonly known as the cavity model, for RF patch antennas into the optical regime. Of course, due to some fundamental differences between RF and optical antennas, mapping the entirety of the cavity model and the functionality of patch antennas into optics may not be possible at all, or may require further studies. The importance of this approach is not because of its simplicity in understanding and implementation, rather its applicability to a broad class of patch antennas, such as rectangular, circular, triangular, etc., with a wealth of applications developed in RF, and more importantly its ability to provide intuition with which one can as- sess the outcome (radiation pattern, polarization, impedance matching, loading and tuning antenna properties, etc.) without going through complex trial-and-error simu- lation studies with no or very little intuitive guidance by the user. This study intends to open up a new gateway full of new design approaches, functionalities and intuitions in optical antennas.