İçten yanmalı motorlarda silindir içi gaz hareketlerinin incelenmesi
In internal combustion engines investigation of gas behaviors in cylinder
  1. Tez No: 316254
  2. Yazar: VEDAT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde petrol kökenli yakıtların tükeniyor olması mevcut motorların geleceğini tartışmaya açmıştır. Bu konuda geliştirilen çözümlerden biri de mevcut motorların performanslarının iyileştirilmesidir. Böylece aynı özelliklere sahip motordan daha çok güç ve tork, bununla beraber daha düşük özgül yakıt tüketimi ve egzoz emisyonları elde edilebilecektir. Bu amaçla üretilen sistemlerden biri de değişken supap zamanlamalı (VVT) sistemlerdir. Bu tür sistemlerle gaz hızını değiştirmek suretiyle, motorlardan daha fazla performans elde etmek mümkün olmaktadır. Silindire giren havanın hızına bağlı olarak volümetrik verim değişmektedir ve bu sayede yanma için gerekli olan oksijen silindir içine daha çok alınabilmektedir.Bu çalışmada emme zamanında silindire giren gaz hızlarının devir ve emme valf liftine bağlı olarak değişimleri Ansys Fluent 12 programı kullanılarak incelenmiş ve çeşitli matematiksel işlemler yapılarak volümetrik verim ve gaz hızı arasındaki bağlantı ifade edilmiştir. Bu sayede volümetrik verimi bütün devir değerlerinde yüksek tutan gerekli şartlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, petrol using up had been come up for discussion future of available engines. For this subject, one of developing solutions is recovery of performance of available engines, Thus, much more power and torque is obtained from engines which have the same features. Also, exhaust emissions and specific fuel consumption have been descreasing. For this aim, one of systems that have been produced is Variable Valve Timing (VVT). With these kind systems, it?s posible to achieve much more performance from engines by changing gas velocity. Volumetric efficiency has been changing based on air velocity that enters to the cylinder. By this means, oxygen that is necessary for combustion can be gotten into the cylinder much more.In this work, shifts of gas velocities that gotten into the cylinder in intake stroke by based on revolution and intake valve lift had been investigated by using Ansys Fluent 12 program. Relation had been expressed between volumetric efficiency and gas velocity with mathematical calculations. Thus, necessary conditions which keep volumetric efficiency high in all of revolution values had been investigated.