Rüzgar enerji santrallerinin radarlar üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of wind farms' effects on radars
- Tez No: 316263
- Danışmanlar: DR. DENİZ BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, RES'lerin karaya konuşlu, monostatik darbe radarları üzerindeki etkilerini inceleyen bir yazılım geliştirilmiştir. Rüzgar türbini, analitik olarak RKA değeri bilinen formlar şeklinde modellenmiş, RKA değeri hesaplanmış ve bu değer yazılımda girdi olarak kullanılmıştır. Ayrıca; kullanıcılara alternatif sunmak açısından, türbin RKA değeri hazır olarak hesaplanmış şekilde de yazılıma dışarıdan giriş imkanı sağlanmıştır. Radar sisteminin temel menzil eşitliği formülü ile Sinyal Gürültü Oranı (SNR) hesaplanmış ve belirli bir eşik değeri ile karşılaştırılarak radar tarafından herhangi bir tespit olup olmadığı belirlenmiştir. Radar görüş mesafesi (LOS), uzak alan yayılımı ve rüzgar türbinlerinin çeşitli sistemlerin etki alanına girmesi durumu uluslararası standartlara göre yazılımda kontrol edilmiştir. Yazılım, kolay kullanımı sağlamak üzere grafik arayüzüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a software is developed to analyze wind farms? effects on shore-based, monostatic pulse radars. Wind turbine is modeled as forms of which RCS values known analytically. Wind turbine?s RCS value is calculated and used as input into the software. Also; as an alternative choise for the users, it is provided to import RCS values calculated via another program to the software. Signal to Noise Ratio (SNR) is calculated using radar range equation. Comparing this value with a certain threshold level, it is determined if any detection is available or not by radar. Radar line of sight (LOS), far-field propagation and the situation, which wind turbines enter various systems? effect areas, are controlled according to the international standards. The software is designed to have graphical interface for simple use.