A new c sharp based hybrid decision support software and an application to cutting technology selection
C sharp tabanlı yeni bir melez karar destek yazılımı ve kesim teknolojisi seçimine bir uygulama
- Tez No: 316268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Karar süreci en iyi alternatifin seçimi ile ilgilidir. Ancak; karar vericinin sınırlı kapasitesi en iyi alternatifin tespitini çoğunlukla imkânsızlaştırır. Bu kapsamda; en iyi çözümün seçim süreci Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) metotlarının kullanımına sıklıkla ihtiyaç duyar. Bu metotlarda amaç en iyi alternatifi seçmek için yarar kriterlerinin maksimize edilmesinin yanı sıra maliyetlerin minimize edilmesidir. Günümüzde karar vericilere yardım etmek için ÇKKV metotlarını kullanan Karar Destek Sistemleri gibi birçok bilgisayar tabanlı sistem mevcuttur. Bu Karar Destek Sistemleri'nin birçoğu belirli problemlerde kullanılsalar da, bazıları her tür karar verme probleminde kullanılabilecek jenerik programlardır. Bunun yanında; bu sistemlerde Bulanık Mantık kavramının kullanımı sınırlıdır. Bu tezde MS Visual C# programlama dili ile SETED 1.0 (Search Tool for Enhanced Decision) adlı bir karar destek yazılımı geliştirilmiştir. SETED 1.0 veriyi bir Excel dosyasından okur ve seçilmiş ÇKKV metotları (ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE, Bulanık ELECTRE ve Bulanık TOPSIS) için çözüm sunar. Bunun yanında; AISI 309 paslanmaz çeliğin kesim sürecinde kullanılabilecek en iyi geleneksel olmayan kesim teknolojisinin seçimi için bir model sunulmuş ve SETED 1.0 ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Decision process is concerned with selection of the best alternative. However; the limited capacity of decision maker mostly makes the determination of the best alternative impossible. In this context; the selection process of the best solution often requires the usage of Multi-criteria Decision Making (MCDM) methods. The purpose in these methods is not only to maximize the benefit criterions but also to minimize the costs in order to choose the best alternative. Presently there are many computer based systems, such as Decision Support Systems utilizing MCDM methods to help decision makers. Although most of these Decision Support Systems are used in specific problems, some are generic programs that can be used in any kind of decision making problem. Additionally; the usage of fuzzy logic concept is limited in these systems. In this thesis a decision support software named SETED 1.0 (Search Tool for Enhanced Decision) is developed via MS Visual C# programming language. SETED 1.0 reads input data from an Excel file and represents the solution for the chosen MCDM methods (ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE, Fuzzy ELECTRE, and Fuzzy TOPSIS). Besides; a model is proposed for selecting the best non-traditional machining technology that can be used in AISI 309 stainless steel cutting process and solved via SETED 1.0.