Analysis of value of information in multi-echelon multi-retailer inventory system with leadtime dependent backordering
Ulaştırma süresine bağlı yok satma uygulayan çok kademeli çok perakendecili envanter sisteminde bilginin değerinin analizi
  1. Tez No: 316267
  2. Yazar: UĞUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.ÖZGÜR TOY, DOÇ. DR. EMRE BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Müşteri beklentileri ve müşteri davranışları tedarik zincirinin önemli bileşenleri arasındadır. Bu tez, insan davranışlarını ele alan daha gerçekçi modellerin geliştirilmesi ve tedarik zincirinin analiz edilmesi konularında mevcut yazın taramasına katkıda bulunmaktadır. Çalışmamızın iki ana amacı vardır: Birincisi; müşteri tedarikçinin elinde ürün bulunmaması durumuyla karşılaştığında, müşterinin bekleme toleransı üzerine bilginin değerinin analiz edilmesi, ikincisi ise; müşterinin bekleme toleransı bilindiğinde farklı ürün tahsis politikalarının karşılaştırılmasıdır.Müşteri tedarikçinin elinde ürün bulunmaması durumuyla karşılaştığında, müşterinin bekleme toleransı üzerine bilginin değerinin analiz edilmesi için üç tür bilgi seviyesi ele alınmıştır. Birincisi, müşteri bekleme toleransına ilişkin tüm bilginin bilinmesi, ikincisi, müşteri bekleme toleransına ilişkin sadece ortalama değerin bilinmesi ve üçüncüsü ise, müşterinin bekleme toleransına ilişkin hiçbir bilginin bilinmemesidir. Çalışmamızın amacına ulaşmak için kapsamlı bir deneysel çalışma icra edilmiştir.Bu çalışmada çok kademeli çok perakendecili bir envanter sistemi ele alınmıştır. Müşteri talepleri perakendeci seviyesinde karşılanmaktadır. Perakendeciler en alt kademede konuşlandırılmış ve tüm kademelere bir üst kademe tarafından belirlenmiş ulaştırma zamanında tedarik sağlanmıştır. Kademelerdeki tüm birimler için tek tip ürün ele alınmış ve (S-1, S) envanter politikası kullanılmıştır.Perakendecilere müşteri gelişi özdeş oranlarla olmakta ve Poisson sürecine uymaktadır. Perakendecide ürün bulunduğunda her bir müşteri talebi karşılanmaktadır. Müşteri geldiğinde perakendecide ürün bulunmaması durumunda ise müşteri için bir sonraki ürünün gelmesine kadar bekleme veya sistemden ayrılma seçenekleri oluşmaktadır. Bu kapsamda, perakendeci seviyesi için kısmı yok satma, diğer seviyeler için ise tam yok satma uygulanmıştır.Çalışmamızda, perakendecinin elinde bulunan ürün miktarına ve müşteri bekleme toleransına bağlı ürün tahsis politikaları ele alınmıştır. Perakendecinin elindeki ürün miktarı belirlenen seviyenin üstünde olduğunda ?ilk gelen ilk gider (FIFO)? ürün tahsis politikası, aksi durumda tayınlama politikaları ele alınmıştır. Ayrıca çalışmamızda bu tür tayınlama politikalarını uygulamanın katkısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The customer expectations and customer behavior are among important component of supply chains. This thesis expends the current literature by considering the customer behavior for a more realistic model development and analysis of supply chains. The main purposes of this thesis are twofold: measuring the value of information on customer waiting tolerances when faced with stockouts, and comparing the different issuance policies when customers waiting tolerances are revealed.We consider three different level of information about customer responses to stockouts: (i) full information on customer waiting tolerances (probability distribution type and parameters are known), (ii) only the mean value of customer waiting tolerances is known, and (iii) no information on customer waiting tolerances. We conducted extensive number of experimental study to achieve the purpose of our study.We consider an arborescent type (multi-echelon multi-retailer) inventory system. Customer demands are satisfied at the retailer level. Retailers are located at the lowermost echelon and each level is supplied by immediate upper echelon within a deterministic transportation time. All locations carry a single type of item and employ (S-1, S) stocking policy.Customer arrivals follow Poisson process with identical rates at each retailer. Each customer demand is satisfied if the retailer has stock on hand. However, a customer arriving during a stockout period has the option of balking or waiting until an item is available at the retailer. A partial backordering is possible at the retailer level and all other echelons operated with full backordering.We consider issuance policies based on the on hand stocking level at a retailer and customer waiting tolerances. When the number of on hand inventory is above a prespecified level, FIFO policy is implemented, otherwise rationing policies are considered. We investigate the contribution of implementing this type of issuance policies.