Alüminyum-bakır alaşımlarının korozyon davranışına tane boyutunun etkisi
Corrosion behaviour of grain size effect of aluminum-copper alloys
  1. Tez No: 316275
  2. Yazar: SEDAT VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, farklı tane boyutları kazandırmak amacı ile % 0 ile % 2 arasında beş farklı miktarda Tinkal ve Boraks ilave edilerek dökülmüş, Alüminyum-Bakır alaşımlarının korozyon davranışına tane boyutunun etkisi incelenmiştir.Temin edilen Tinkal ve Boraks ile tane inceltme işlemine tabi tutulmuş Al-Cu alaşımlarının mekanik özellikleri (akma ve çekme mukavemeti) tane inceltici ilavesi ile yükselmiştir. Bu alaşımlar, kütle azalması ve potansiyodinamik polarizasyon yöntemlerinin her ikisi de kullanılarak ve 3.5% NaCl ve 3.5% NaCl+1% HCl olmak üzere iki farklı solüsyon içerisinde korozyon işlemine tabi tutulmuşlardır. Yapılan bu deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarda, tane inceltici olarak kullanılan, Tinkal ve Boraks'ın etkisi araştırılmıştır.Tinkal ve Boraks'ın ilave oranı arttıkça, yani tane boyutu inceldikçe, korozyon davranışında artış gözlenmiştir. Boraks ilavesi ile tane inceltme işlemine tabi tutulmuş alaşımın korozyon dayanımının, Tinkal ilavesi ile tane inceltme işlemine tabi tutulmuş alaşımın korozyon dayanımından daha iyi olduğu kütle azalması ve potansiyodinamik polarizasyon deneylerinden alınan sonuçlarla göre tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to provide different grain sizes from 0% to 2% of borax was added and poured into five different amounts Tincal, the particle size of aluminum-copper alloy corrosion behavior was investigated.Tincal and Borax obtained with Al-Cu alloys subjected to grain refinement process, mechanical properties (yield and tensile strength) increased with the addition of grain refining. These alloys, and mass reduction in potentiodynamic polarization by using both methods, and 3.5% NaCl and 3.5% NaCl +1% HCl solution in two different operation were subjected to corrosion. The results obtained from these experimental studies, one used as a solvent, Tincal and Borax's was investigated.Tincal and Borax's additional rate increases, the thinner the grain size, ie, increased corrosion behavior. Borax with the addition of corrosion resistance of alloys subjected to grain refinement process, with the addition of Tincal corrosion resistance of alloys subjected to grain refinement process is better than those from mass loss and potentiodynamic polarization experiments have been identified.