Amasya Akdağ ve çevresi gündüz kelebekleri (Rhopalocera: Lepidoptera) faunası üzerine araştırma
Study on the butterfly (Rhopalocera: Lepidoptera) fauna of Akdağ, Amasya and surroundings
  1. Tez No: 316329
  2. Yazar: TURGAY KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, 2010 yılında, araştırma alanı Amasya Akdağ ve çevresinde, 28 adet lokaliteden gündüz kelebeklerine ait toplam 483 adet ergin birey örneği toplanmıştır. Örnekler, prepara edildikten sonra taksonomik olarak incelenmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda, araştırma alanında, 7 familya, 42 cins içerisine giren toplam 64 adet tür ve alttür düzeyinde takson tesbit edildi. Atmış dört taksondan 12'si: Boloria (Clossiana) euphrosyne euphrosyne, Colias aurorina aurorina, Coenonympha pamphilus, Erebia aethiops melusina, Esperarge climene valentinae, Glaucopsyche (Glaucopsyche) alexis alexis, Hipparchia aristaeus senthes, Hipparchia statilnus, Libythea celtis celtis, Melitaea cinxia cinxia, Nymphalis polychloros polychloros, Tomares nogelii araştırma alanı Akdağ ve çevresinden; 11'i: Colias caucasica caucasica, Colias hyale, Hipparchia volgensis delattini, Pieris (napi) bryoniae turcica, Melanargia hylata hylata, Melanargia syriaca karabagı, Melitaea (didyma) persea persea, Polyommatus (Polyommatus) eros yildizae, Polyommatus (Meleageria) syriacus burak, Pseudochazara beroe beroe, Zerynthia (Allancastria) cerisy cerisy araştırma alanı ve Amasya'dan ilk kez kaydedildi. Taksonların 15'nin tip yerinin Türkiye ve bunlardan üçünün: Archon apollinus amasinus, Chazara briseis meridionalis, Tomares nogelii'nin tip yerinin Amasya olduğu belirlendi. Her bir taksonun geçerli bilimsel ismi, tip yeri, incelenen materyal bilgisi, dış görünüşü, Türkiye'deki ve genel coğrafi dağılımı ayrı ayrı verildi. Araştırma alanı Akdağ ve çevresinin gündüz kelebekleri için, doğal koruma alanı konumunda olması gerektiği saptandı. Gündüz kelebekleri ile ilgili, tür ve alttürlerin korunmasına yönelik çalışmalar başta olmak üzere, bundan sonra yapılabilecek çalışmalarla ilgili önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, at 2010, 483 adult specimens of butterflies were collected from 28 localities in the research area of Akdağ, Amasya and surroundings. After preparation, specimens were examined taxonomically and identified. As a result of the identification process, 64 taxa in the categories of species and subspecies, belonging to 7 families and 42 genera, were determined.Twelve of 64 taxa: Boloria (Clossiana) euphrosyne euphrosyne, Colias aurorina aurorina, Coenonympha pamphilus, Erebia aethiops melusina, Esperarge climene valentinae, Giaucopsyche (Glaucopsyche) alexis alexis, Hipparchia aristaeus senthes, Hipparchia statilnus, Libythea celtis celtis, Melitaea cinxia cinxia, Nymphalis polychloros polychloros, Tomares nogelii from the research area Akdağ and surroundings; 11 of 64 taxa: Colias caucasica caucasica, Colias hyale, Hipparchia volgensis delattini, Pieris (napi) bryoniae turcica, Melanargia hylata hylata, Melanargia syriaca karabakh, Melitaea (didyma) persea persea, Polyommatus (Polyommatus) eros yildizae, Polyommatus(Meleageria) syriacus burak, Psevdochazara beroe beroe, Zerynthia (Allancastria) cerisy cerisy from the research area and Amasya, were recorded for the first time. Type localities of 15 taxa are Turkey and those of 3 taxa: Archon apollinus amasinus, Chazara briseis meridionalis, Tomares nogalii are Amasya. For each taxon, valid scientific name, type locality, examined material data, photo of habitus, distribution in Turkey and general geographical distribution are provided. It was determined that Akdağ is refuge area for butterflies. Suggestions are given on butterflies, the management that may be applied primarily how to protect their species and subspecies.