Sakarya Nehri'nde kullanlan fanyalı uzatma ağlarında seçiciliğin belirlenmesi
Determination of the selectivity of trammel nets used in the Sakarya River
- Tez No: 316341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH EKREM KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin sahip olduğu büyük içsu balıkçılık potansiyelinin bir parçasını oluşturan Sakarya Nehri'nde siraz balığı (Capoeta baliki Turan, Kottelat, Ekmekçi, İmamoğlu, 2006) avcılığında yoğun olarak kullanılan fanyalı uzatma ağlarının seçicilik özelliklerinin belirlenmesi ve aynı göz genişliğinde yer alan ağ gruplarının seçicilik özelliklerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Seçicilik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla; tor ağ göz genişlikleri; 32, 36, 40, 44 ve 48 mm olan multifilament ağlar ile tor ağ göz genişlikleri 36, 40 ve 44 mm olan monofilament ağlar kullanılmıştır. Söz konusu ağların fanya göz genişliği 300 mm olup, multifilament olarak belirlenmiştir. Seçicilik parametreleri Holt (1963) tarafından geliştirilen `Dolaylı Yöntem' kullanılarak tespit edilmiştir. Multifilament ve mono-multifilament fanyalı ağların seçicilik parametreleri belirlenmiş ve aynı göz açıklığındaki ağların karşılaştırılması yapılmıştır. 32, 36, 40, 44, 48 mm göz genişliğindeki multifilament fanyalı ağlarda yakalanan siraz balığının optimum yakalama boyları sırsıyla; 24,99; 28,11; 31,23; 34,36; 37,48 cm, ortak seçicilik faktörü ve ortak standart sapma değeri 3,90 ve 2,56 olarak hesaplanmıştır. 36, 40, 44 mm göz genişliğindeki mono-multifilament fanyalı ağlarda ise, optimum yakalama boyları sırasıyla; 29,08, 32,31, 35,54 cm, ortak seçicilik faktörü ve ortak standart sapma değeri 4,03 ve 2,98 olarak hesaplanmıştır.Multifilament ve mono-multifilament ağ grupları içerisinde 36 ve 40 mm ağ gruplarının seçiciliğinin yüksek olduğu ve aynı göz genişliğinde ağ grupları içerisinde mono-multifilament ağ gruplarının multifilament ağ gruplarına göre daha seçici olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of selectivity properties of trammel nets, which are used intensively in catching of Capoeta baliki (Turan, Kottelat, Ekmekçi, İmamoğlu, 2006) in the Sakarya River, which the river forms part of the huge inland water fisheries of our country, and comparison of the selectivity properties of the net groups within the same mesh size were conducted. In order to define selectivity properties; multifilament nets with inner mesh sizes 32, 36, 40, 44 and 48 mm and mono-multifilament nets with inner mesh sizes of 36, 40 and 44 mm were used. The trammel mesh size of the nets is 300 mm and this was defined as a multifilament. Selectivity parameters were determined by using the `Indirect Method? developed by Holt (1963). Selectivity parameters of multifilament and mono-multifilament trammel nets were determined and the comparison between the nets of the same mesh sizes was conducted. Optimum catch sizes of C. baliki caught in the multifilament trammel nets with mesh sizes of 32, 36, 40, 44 and 48 mm were 24.99; 28.11; 31.23; 34.36; 37.48, respectively, and common selectivity factor and common standard deviation value were calculated as 3.90 and 2.56, respectively. In mono-multifilament trammel nets with mesh sizes of 36, 40 and 44mm, the optimum catch sizes were calculated as 29.08; 32.31; 35.54 cm, respectively, and common selectivity factor and common standard deviation value were calculated 4.03 and 2.98, respectively.It was determined that of all the multifilament and mono-multifilament net groups, 36 and 40 mm net groups are having the highest selectivity, and that among the net groups of the same mesh sizes, the mono-multifilament net groups are more selective in comparison to the multifilament net groups.