Klima santrallerinde nemlendirme sürecinin incelenmesi
Investigation of humidification process in air handling units
  1. Tez No: 316354
  2. Yazar: BURCU ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR İSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bulunduğumuz ortamın iç hava kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri nemdir. Hissedilen sıcaklığın nem değeri ile yakından ilgisi vardır. Ortamın nemi, konforun dışında sağlık açısından da önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Havadaki nemin fazla ya da az olmasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için binaların nemlendirme ve nem konularındaki gereksinimleri bilinmelidir.Sıcaklık değişimi, havadaki toz ve koku ortamda bulunanlar tarafından kolayca algılanır. Bağıl nem, bu değişkenlerle ilişkili olduğundan, iç hava kalitesi ve konfor açısından önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer bir değişken olan hava akımı (hızı), sıcaklık ve bağıl nem arasındaki ilişkiye bağlıdır. Kış mevsiminde soğuk dış hava iç hava ile yer değiştirir. Isıtma sistemi bu soğuk ve rutubetli havayı ısıtır. Bu kuru hava iç hava kalitesinin oluşturulması için nemlendirilmelidir.Buharlı nemlendiricilerin tasarımında hava hızı, hava sıcaklığı, nemlendirme yükü, verimi ve bağıl nem gibi faktörler göz önüne alınmaktadır. Yapılan deneysel çalışmada, değişik hava hızları ve buhar üretecine verilen farklı elektriksel güç ile nemlendirme verimi ve çıkıştaki bağıl nem değişiminin ilişkisi incelenmiştir. Ara hız değerleri için Yapay Sinir Ağları yönteminden yararlanarak sayısal değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting indoor air quality of an environment is humidity. Sensed temperature value is closely related to the humidity. Humidity of the environment has significant consequences in terms of comfort and health. To eliminate problems caused by more or less moisture, humidity requirements of the building should be known.Temperature change, airborne dust and odor can easily be detected by people. Due to relative humidity are related to these variables, it appears to be an important factor in terms of indoor air quality and comfort. The other variable air flow rate depends on the relationship between temperature and relative humidity. Indoor air is replaced by cold outside air in winter. Heating system heats this cold and damp air. The dry air is humidified for reliable indoor air quality.In design of steam humidifiers such factors as air velocity, temperature, humidification load, efficiency and relative humidity are taken into consideration. In this experimental study, for various air velocities and the different electrical power inputs, some relationships with steam humidification efficiency and change in relative humidity were investigated. By using Artificial Neural Network (ANN), some numerical values for the different velocities were obtained.