Chudakov etkisinin hızlandırıcı ortamında araştırılması
An investigation of chudakov effect in an accelerator environment
- Tez No: 316358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüksek enerjili parçacıkların madde ile etkileşmesi ortam atomlarının uyarılması ya da iyonizasyonuna sebep olur. Yüksüz bir parçacık olan foton maddeyle fotoelektrik olay, Compton saçılması ya da çift oluşumu yoluyla etkileşir. Ortam atomları ile etkileşen bir foton yeterli enerjiye sahip olduğunda, çift oluşumu (elektron-pozitron) meydana getirir. Çok yüksek enerjili fotonlardan (GeV mertebesinde) meydana gelen elektron-pozitron çiftinin, yaratıldıkları bölge civarında neden oldukları iyonizasyon, ayrı ayrı elektron pozitron çiftinin yaratacağı iyonizasyondan daha az olur. Çiftin iki ayrı elektron pozitron çiftinin yapacağı iyonizasyona göre azalan iyonizasyon etkisine Chudakov etkisi denir.Hızlandırıcı ortamında Chudakov etkisini gözlemek amacıyla, 2004 yılında NA63 grubu (CERN'de quantum elektrodinami deneyleri yapan deney grubu) tarafından bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu deneyde elde edilen sonuçların teorik yaklaşımlarla uyumsuzluk içinde olması yeni bir deney yapılması ve Chudakov etkisini ifade eden teorilerin gözden geçirilmesi gibi ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Olası bir deneyde, deney ardalanının tespiti ve buna bağlı yeni kurulumların oluşturulması için GEANT4 programı ile benzetimlerin yapılması bu tezin temel motivasyonudur.
Özet (Çeviri)
High energy particles interact with matter through excitation or ionization of the medium atoms. Photons being uncharged particles, interact with the medium via photoelectric effect, Compton scattering or pair production. If they have sufficient energy, then they can create an electron-positron pair. Highly energetic electron-positron pairs have very small angles in between, and the ionization they cause is less than two charged particles separately. This reduced ionization of the pair in the vicinity of creation region is called as the Chudakov effect.NA63 experimental group performed an experiment to observe the Chudakov effect in an accelerator enviroment in 2004. The results obtained from the experiment were incompatible with those obtained with the theoretical approaches. With these incompatibilities, new experiments and theoretical simulations becomes a necessity. The motivation of this thesis is generating the GEANT4 simulation for these probable experiments.