Yolcu taşımacılığında gelir yönetimi yaklaşımı ve bir uygulama
Revenue management approach in passenger transportation and an application
- Tez No: 316362
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her satıcı satacağı ürün ya da hizmeti ne zaman, hangi fiyattan satacağına dair bir karar vermek durumundadır. Gelir yönetimi bu kararların nasıl verileceği ile ilgilenir.Gelir yönetiminin çıkış noktası havayolu sektörüdür. Phillips, gelir yönetimini bazı endüstrilerde, özellikle havayolunda, zamana bağlı olarak farklı fiyatlandırılmış bilet sınıflarının gelirini maksimum kılabilmek için kapasite tahsisinin yönetiminde kullanılan strateji ve taktikler olarak tanımlamıştır.Gelir yönetimi fiyat ve miktar kararlarının birleşiminden oluşmaktadır. Bu yüzden gelir yönetimi miktar tabanlı gelir yönetimi ve fiyat tabanlı gelir yönetimi olmak üzere iki başlıkta incelenebilir.Bu tezin konusu olan gelir yönetimi yaklaşımı ile yolcu taşımacılığında farklı bilet fiyatları için kapasite belirlenmesine çalışılmıştır. Havayolu sektörüyle başlayan gelir yönetimi konusu, iki otobüs firmasının verileri ile yapılan bir uygulama ile kapasite tahsisi karayolu taşımacılığına uyarlanmıştır. Gelir yönetimi yaklaşımı ile yapılan uygulamada gelirin arttığı saptanmıştır.Bu konu, tez olarak çalışılması uygulama açısından önemli bir kaynak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Each seller has to decide when and from which price to sell the product or service. Revenue management is interested in how to make these decisions.The starting point of revenue management is airline industry. Phillips defines revenue management as the strategy and tactics used by a number of industries, notably by passenger airlines, to manage the allocation of their capacity to different fare classes over time in order to maximize revenue.Revenue management consists of price and quantity decisions. Therefore, revenue management is studied as two headings; quantity based revenue management and price based revenue management.With revenue management approach which is the subject of this thesis, we study to define capacity allocation for different ticket prices.In this thesis subject which is revenue management approach in passenger transportation, for different ticket price, capacity allocation will be determined. Revenue management which is starting with the airline industry is adapted to highway passenger transportation, with an application including two bus firm?s data. We determine that the revenue increases with this revenue management approach application.Studying this subject as a thesis will provide an important source for practice.