Türkiye'deki dijital yerlilerin yeni medyayı kullanım alışkanlıklarının bilgi toplumu bağlamında incelenmesi
A descriptive analyses on new media usage habits of digital natives in the context of information society in Turkey
- Tez No: 316379
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağının toplumu, bilgi toplumu olarak adlandırılmaktadır. Günümüz teknolojileri, hayatın her alanında etkili olup bilgi toplumunun şekillenmesinde rol oynamaktadır. İnternetin ortaya çıkışı ile birlikte, her alanda dijitalleşme başlamış; dijital kültür, bilgi toplumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Böyle bir toplumsal yapının oluştuğu bir dönemde doğan ve büyüyen, dijital yerliler olarak adlandırılan yeni bir nesil ortaya çıkmıştır. Dijital yerliler, teknoloji kullanımından hayata bakışlarına kadar kendisinden önceki nesillerden oldukça farklı özellikler taşımaktadır.Bu çalışmada, bu noktadan yola çıkılarak aşağıdaki sorular kapsamında Türkiye'deki dijital yerlilerin yeni medyayı kullanım alışkanlıklarının bilgi toplumu bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır.Türkiye'deki dijital yerlilerin, yeni medyayı kullanım alışkanlıkları nelerdir?Türkiye'deki dijital yerliler, bilgi olgusunu nasıl algılamaktadır?Bu kapsamda; birer dijital yerli olmaları nedeni ile 13-17 yaşlarındaki gençler, hedef kitle olarak belirlenmiştir. Araştırmanın modeli, eşit ağırlıklı nicel-nitel ardışık (iki aşamalı) karma araştırma modelidir. Tarama deseninin kullanıldığı nicel bölümde, yeni medyayı kullanım alışkanlıklarını belirlemek üzere hazırlanan bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Olgubilim deseninin kullanıldığı nitel bölümde ise bilgi olgusunun nasıl algılandığına dair veri toplamak üzere görüşmeler yapılmıştır.Nicel bölümde elde edilen sonuçlar, hem dijital yerli tanımının Türkiye için geçerliliğinin sorgulanması hem de dijital yerliler için ulusal düzeyde sunulan olanakların iyileştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Nitel bölümde elde edilen sonuçlar ise, dijital yerlilerin bilgi toplumundaki yerini sorgulamak açısından önemlidir. Dolayısıyla bu araştırma, Türkiye'deki dijital yerlileri tanıma yoluyla gelecekteki ilgili araştırmalara ışık tutmasının yanı sıra ilgili alanlarda uygulamaya geçirilmek üzere veriler de sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The society of the information age that we live in is named as the information society. Current technologies have a powerful role on shaping the information society by means of being effective on all the areas of life. Digitalization has started in all the areas with the emergence of the Internet; digital culture has become an inseparable part of the information society. A new generation has appeared who was born and raised in the world of such a society. This new generation is called as digital natives. Digital natives have the characteristics that are so different from the previous generations?, related to a broad range from the use of technology to the views of life.In this study, it is aimed to analyze new media usage habits of digital natives in the context of information society in Turkey, within the scope of the following questions:What are the new media usage habits of digital natives in Turkey?How do digital natives in Turkey perceive the information phenomenon?The target group is determined as 13-17 year old teenagers, with the reason that they are digital natives. Research model used in this study is equivalent status quantitative-qualitative sequential mixed research method. In the quantitative part, descriptive model was used; a questionnaire was used as the data collection tool in order to determine new media usage habits of digital natives. In the qualitative part, phenomenology model was used; interviews were used as the data collection method in order to determine the perception of information phenomenon of digital natives.The results from the quantitative part have importance of checking the validity of the digital natives concept in Turkey as well as improving opportunities provided at the national level for digital natives. The results from the qualitative part have importance of investigating the role of digital natives in the information society. Therefore, the study has an importance in terms of providing data for all the applicable areas of study as well as being a reference for the future studies by means of recognizing digital natives in Turkey.