Kompozit bir yapı örneğinde analiz yaklaşımları ve performans değerlendirmesi
Analysis approaches and performance evaluation for a sample of composite structure
  1. Tez No: 316378
  2. Yazar: AHMET TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Ülkemizde yapılar ağırlıklı olarak betonarme yapı sistemleri ile az sayıda yapı ise çelik taşıyıcı sistemli olarak yapılmaktadır. Betonarme ve yapısal çeliğin birlikte kullanıldığı kompozit sistemli yapıların sayısı ise yok denecek kadar azdır. Ayrıca ülkemizde kompozit yapı tasarımı ile ilgili herhangi bir yönetmellik bulunmamaktadır.Bu tez çalışması ile Eurocode 4 ve AISC şartnamelerinden faydalanılarak kompozit yapıların hesap ve tasarım ilkeleri incelenmiştir. Kompozit kesme elemanlarının, döşemelerin, kiriş ve kolonların kesit hesaplama esasları araştırılmıştır. Bununla beraber, kompozit kirişli ve kompozit kolonlu yapı, çelik kirişli ve kompozit kolonlu yapı ve kompozit kirişli ve çelik kolonlu yapı olmak üzere, üç farklı yapı analizi, Eurocode 4 ve AISC, yönetmeliklerine göre hesaplanmıştır. Bu üç farklı kompozit yapının, Deprem Bölgerinden Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 çerçevesinde, SAP2000 programı ile eşdeğer deprem yükü ve modların birleştirilmesi yöntemleriyle doğrusal analizleri ve artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi itme analizi (pushover) ile doğrusal olmayan analizleri yapılarak, performans sonuçları sunulmuş ve hangi çalışma prensibinin depreme daha iyi cevap verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, structures are widely made by armoured concrete, while steel structure is used for few structers. On the other hand, composite system structures which are combinated structure of armoured concrete and steel structure is quietly limited. Also there is not any regulations for composite structure design in our country. Within this dissertation workout, accounting and designing principles for composite sturctures were examined with benefitting from Eurocode 4 and AISC specifications. Segment accounting principles of components of composite switching, flooring, beams and columns are studied. Along with this, three different structre analysis of composite beams and composite columns structures, steel beams and composite columns structure and composite beams and steel columns structures were calculated according to the Eurocode 4 and AISC regulations. A linear analysis for those three different composite structure were made using the method of earthquake and mods combination which is also equivalent to the SAP2000 as part of the principle about the buildings will be Made in Earthquake Areas 2007 and also non-linear analysis were made using the method of incremental equivalent earthquake load (pushover) along with the presentation of performance results and it is showed that which work principle gives better respond.