Yazılım mühendisliği projelerinde hata ölçümü, kök neden analizleri ve örnek bir vaka incelemesi
Defect measurement in software projects, root cause analysis and a case study
- Tez No: 316482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP AKÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yazılım projelerinde, müşteriye verilen son ürünün, müşteri isteklerine uygun olmasının yanında en az hata ile teslim edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple, müşteriye ürün teslim edilmeden önce düzeltilmek amacıyla bulunan hatalar süreç boyunca kayıt altına alınır. Böylece kayıt altına alınarak biriktirilen hatalar daha sonra incelenebilir.Bu çalışmada yazılım projelerinin doğası ve içeriklerine ve hata kavramına ayrıntılı bir şekilde değinilmiştir. Süreç boyunca hataların azaltılması ve ortadan kaldırılması için uygulanan tekniklere yer verilmiştir. Türkiye'nin önde gelen orta ölçekli yazılım şirketlerinden birinde örnek bir vaka incelemesi yapılmıştır. Kök neden analizi yöntemi ve bu yöntemi destekleyen Pareto ve sebep-sonuç grafikleri yardımıyla incelenmiştir. İnceleme esnasında uygulanan tüm aşamalar ve örnek vaka incelemesi ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In software projects, final products aim to meet customer needs and concurrently to have the least number of defects. Therefore, defects are recorded during the software development process with the intention of fixing them before the product is delivered to the customers.In this study, the special structure of software projects and the concept of software defects are researched in detail. The techniques that are used for reducing or eliminating the defects throughout the process are presented. A case study is conducted in one of the leading, medium sized software companies of Turkey. The root cause analysis and supporting Pareto analysis along with cause-effect diagrams. All stages of the research and the case study are explained in detail.