Bafa gölü tabiat parkının ornitofaunası'nın ve bölgeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The ornithofauna and the environmental factors that effecting natural park of lake Bafa
  1. Tez No: 316485
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN, PROF. DR. MEHMET SIKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, Bafa Gölü'nde barınan, beslenen ve kuluçkaya yatan kuş türlerinin tespit edilmesi ve alanı etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bafa Gölü'ndeki araştırmalarımız ilk olarak 2011 yılı temmuz ayında başlamış ve 2012 yılı haziran ayına kadar devam etmiştir. Bir yıllık araştırma süresi boyunca 23 kez arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bafa Gölü'ndeki araştırmalar sonucunda 19 Ordo ve 45 Familya'ya ait 142 kuş türü gözlenmiştir. Bu kuş türlerinden 64'ünün su kuşu, 12'sinin yırtıcı ve 66'sının da ötücü kuşlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca alanda gözlenen 142 kuş türünün gözlenme statüleri incelendiğinde 61'inin yerli, 32'sinin kış göçmeni, 36'sının yaz göçmeni ve 13'ünün de geçiş türü olduğu saptanmıştır. Bafa Gölü'nde gerçekleştirilen Üreyen Kuşlar Atlas Çalışması'nda 94 kuş türü gözlenmiş olup; bunlardan 70'inin alanda ürediğine dair bulgular elde edilmiştir. Alanda üreyen 70 kuş türünden 30'una kesin üreme, 27'sine kuvvetle olası üreme ve 13'üne de olası üreme kodları verilmiştir. Çalışmalarımız sırasında alanı etkileyen en önemli faktörün Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı kirliliğin göle girmesi ve göl çevresindeki köylerin düzenli çöp yataklarının olmaması nedeniyle gölde oluşan kirlilik olduğu saptanmıştır. Bunların yanı sıra kaçak avcılık ve göldeki biyolojik kirlilik alanı tehdit eden faktörler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to identify the bird species that are sheltering, feeding and brooding in Lake Bafa and also determine the environmental factors affecting this area. Our investigations in Lake Bafa was firstly started on July 2011 and continued until June 2012. Twenty three field trips were carried out during one research year. As a result of investigations in Lake Bafa, 142 bird species that are belong to 19 Order and 45 Family were observed. Of these bird species, it was determined that 64 species were water birds, 12 species were predatory birds and 66 species were songbirds. In addition, according to the observation status of these 142 species, it was seen that 61 of them were residential, 32 were winter migrant, 36 were summer migrant and 13 were transit migrant. In the study of Breeding Birds Atlas Work in Lake Bafa, 94 bird species were observed and it was determined that 70 of them were breed in this area. Of these 70 breeding birds, the code of confirmed breeding was given 30 species, the code of probable breeding was given 27 species and the code of possible breeding was given 13 bird species. During our study, we saw that the major factor that affecting Lake Bafa negatively was water pollution. This pollution result from the pollution of Büyük Menderes River and lack of garbage areas in near villages. In addition, illegal hunting and biological pollution are other threats for this area.