Design of the communication network to be used in smart transportation systems
Akıllı ulaşım sıstemlerınde kullanılacak haberleşme ağının planlanması
  1. Tez No: 316491
  2. Yazar: SALİH CAN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada; akıllı ulaşım sistemlerinde trafik güvenliği ve trafik yönlendirmesi uygulamalarında kullanabilecek, çeşitli kablosuz haberleşme teknolojileri kullanılarak geliştirilen bir sistem önerilmektedir. Geliştirilen sistem ile araçsal ağlarda ses, görüntü, çeşitli dosya ve metin gönderimi yapılabilmektedir. Ayrıca sistem, GPS ve ivme sensörü kullanarak kaza tespiti ve konumlandırılmasına olanak vermektedir. Bu özellikler sayesinde kaza durumunda tıbbı müdahalenin ulaşma süresi kısalmaktadır. Çeşitli ortamların, antenlerin ve araç hızının, araçlar arası haberleşmeye ve araç ile yol kenarı istasyonu arasındaki haberleşmeye etkisini incelemek için farklı ortamlarda yönlü ve yönsüz antenler kullanılarak çeşitli testler gerçekleştirilmiştir. Testler araçlar arası haberleşme ağlarında ses ve görüntü aktarımı için IEEE 802.11b/g standartları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki alıcı ve verici arası uzaklık, LOS haberleşme ve ortam koşulları araçsal ağları etkileyen en önemli faktörlerden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an intelligent data transmission system based on different wireless technologies is introduced to provide traffic safety control and warning assistance systems for ITS applications. The developed system has been designed to transmit image (jpeg, bmp), audio (mp3), office, pdf files and text messages in vehicular networks. Additionally, the developed system is featuring automatic detection and positioning traffic accidents by the help of GPS and accelerometer.The system proposes facilities that can shorten time to reach medical help. In order to investigate effects of different environments, antennas and vehicle speed on V2V and V2I communications, a set of experiments were performed with omni directional and directional antennas in different environments. Results show that IEEE 802.11b/g standards can be used for transmitting multimedia files in vehicular networks. Results also show that distance, line of sight communication and environmental conditions are the main factors affecting the vehicular network connectivity.