Bafra balık göllerinde (Kızılırmak Deltası, Samsun) yaşayan bazı kefal balıklarının parazit faunasının konak ve çevresel faktörlere göre dağılımı ve histopatolojisi
Parasite fauna of some mugilid species living in Bafra fish lakes (Kizilirmak Delta, Samsun), its distribution according to host and environmental factors and their histopathology
- Tez No: 316499
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, Bafra balık göllerindeki (Kızılırmak Deltası) has kefal Mugil cephalus L., 1758 ve altınbaş kefal Liza aurata R., 1810 balıklarının paraziter faunası bir yıl süreyle (15 Aralık 2010-14 Aralık 2011) mevsimsel olarak belirlendi. Araştırma süresince 254 adet has kefal ve 46 altınbaş kefal balığı elektroşok cihazı, serpme ağı, kasnak ve uzatma ağları kullanılarak yakalandı, Sinop Su Ürünleri Fakültesi laboratuarına getirildi ve iç ve dış parazitlerinin balık boyuna, bazı fiziko-kimyasal parametrelere ve mevsimlere göre dağılımları belirlenirken, bazı parazitlerden kaynaklanan solungaç dokusundaki histopatolojik değişimler de incelendi. Ayrıca, balıklarda saptanan parazit türlerine ait enfestasyon/enfeksiyon oranlarının ve enfeste/enfekte balık başına ortalama parazit sayılarının mevsimlere, balık türü ve boy sınıflarına göre dağılımları da belirlendi.Bu araştırmada has kefal balığında 13 tür (Trichodina puytoraci, Trichodina lepsii, Gyrodactylus sp., Ligophorus cephali, Ligophorus chabaudi, Microcotyle mugilis, Ascocotyle longa, Diplostomum spathaceum, Posthodiplostomum sp., Tylodelphys clavata, Haplosplanchnus pachysomus, Neoechinorhyncus agilis ve Ergasilus lizae) ve altınbaş kefal balığında ise 10 tür (Trichodina puytoraci, Trichodina lepsii, Ligophorus cephali, Ligophorus chabaudi, Microcotyle mugilis, Ascocotyle longa, Tylodelphys clavata, Haplosplanchnus pachysomus, Neoechinorhyncus agilis ve Ergasilus lizae) parazitin varlığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the parasite fauna of flathead mullet, Mugil cephalus L., 1758 and golden grey mullet, Liza aurata R., 1758 were determined seasonaly for one-year period from15 December 2010 to 14 November 2011. Total of 254 flathead mullet and 46 golden grey mullet were caught by electroshock device, cast-net, tambour and, transported to Faculty of Fisheries and Aquatic Sciences in Sinop, then ecto and endo parasite fauna in relation with host length, physico-chemical parameters and seasons were determined and histopathological changes in gill tissues caused by some parasites were also identified. Moreover, infection/infestation prevalence (%) and mean intensity values of each parasite species were also determined in relation with season, host species and length classes.A total of 13 parasite species (Trichodina puytoraci, Trichodina lepsii, Gyrodactylus sp., Ligophorus cephali, Ligophorus chabaudi, Microcotyle mugilis, Ascocotyle longa, Diplostomum spathaceum, Posthodiplostomum sp., Tylodelphys clavata, Haplosplanchnus pachysomus, Neoechinorhyncus agilis and Ergasilus lizae) was idetified on flathead mullet while a total of 10 parasite species (Trichodina puytoraci, Trichodina lepsii, Ligophorus cephali, Ligophorus chabaudi, Microcotyle mugilis, Ascocotyle longa, Tylodelphys clavata, Haplosplanchnus pachysomus, Neoechinorhyncus agilis and Ergasilus lizae) was identified on golden grey mullet in the present study.