Kolorektal operasyon geçirecek olan çocuklarda total bağırsak irigasyonunun etkinliğinin denetlenmesi
- Tez No: 31650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMERYA BABADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, kolorektal operasyon geçirecek hastalarda preoperatif gastrointestinal sistemin hazırlığında total bağırsak irigasyonunun etkinliğini saptamaktır. Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda 04.12.1992 - 15.11.1993 tarihleri arasmda 1-9 yaş arası kolorektal operasyon geçirmek üzere kabul edilen 15 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kapsamına alınan 15 hastanın 8 'ine ringer laktat, 7'sine de golytely solüsyonu ile total bağırsak irigasyonu uygulanmıştır. Hastalar pre-operatif son gün normal gıda almışlardır. İşleme preoperatif son gece saat 22:00'da başlanmıştır. Başlamasından önce hastaların kilo, Hb, Htc, Na, K, gaita kültürü alınmıştır. İntravenöz sıvı takılıp 3. kuşak sefalosoparin kg basma 100 mg'dan tek doz uygulanmıştır. Hastaya favvler pozisyonu verilmiş, yaşına uygun numarada nazogastrik sonda takılmıştır. Saatte kg/35-45 ml Ringer laktat veya golytely solüsyonu rektum veya kolostomiden berrak sıvı geldikten bir saat sonraya dek verilmiştir. İşlem bitiminde hastaların kilo, Hb, Htc, Na, K, gaita kültürleri tekrarlanmıştır. Total bağırsak irigasyonunun; - Hızlı, etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu; - Pre-operatif hastanede kalış süresini kısalttığı; - Golytely solüsyonu ile yapılan total bağırsak irigasyonunun hastanın kilo, Hb, Htc, Na, K, değerlerinde bir değişiklik meydana getirmediği, - Ringer laktat solüsyonu ile yapılan irigasyonda hastaların Htc değerlerinde işlem.öncesine göre bir düşüş gözlendiği, ancak klinik açıdan hastayı etkilemediği; 43- Bağırsaktaki mikroorganizmaların cins ve miktarını çok ileri derecede azaltarak post-öperatif enfeksiyon riskini en aza indirgediği; - Hastalar tarafından iyi tolere edildiği, - Maliyet ve planlamada kolaylık sağladığı saptanmıştır. Total bağırsak irigasyonu uygulanması esnasında, hemşirelik bakımına ilişkin sorunlar; - trigasyon boyunca hastanın bulantı, kusma, distansiyon yönünden takip edilmesi; - Rektumdan veya kolostomiden gelen dışkı içeriği gözlenerek irigasyon süresinin belirlenmesi; - Hastamn psikolojik açıdan desteklenmesi gibi çözümlerle giderilebilir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Purpose of this study is to evaluate the efficiency of whole gut irrigation in the preoparative bowel preparation, of 15 patients undergoing colorectal surgery. This study was performed in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Children Surgery Services, in the period of 04.12.199215.11.1993 15 who were planned to undergo colorectal surgery on patients of ages between 1-9. In this group 8 of the patients were irrigated with ringer lactate and 7 received the golytely solution. The patients had their normal diets until the procedure was started at 10:00 pm the night before the operation. The first step was taking the control measures of the vital siggs one the serum Na, K, Hb, Htc, the culture of stools and weighting the patients and the out cames was recorded. The second step was to start IV infusion at maintanence solution and to perform a third group of cepholocporin 100 mg/kg. The patient was in fawler position, and a proper natogishice nasogasthric tube was in placed. The next step was giving the patient cleansing solution through the Ng tube until a clear outcome was obtainted from the anus or the colostomy. We continued the procedure one more hour and repeated the measures take at the beginnign the patients needed close observation of nausea, vomiting and distension. The altering mood of patient was easily releived by the search nurse. The amount, the quality of the stools were flowed carefully by the nurse and the timing of the procedure was determined and was recorded. The whole bowel irigation is selected because if; - 1st is fast effective, and safe, - 2nd shortens the pre-operative time period, 45- 3rd it decrases both the species and the number of colony of microorganism significincantly in the bowels, - 4th it is tolerated well by the patients, - 5th is cheaper and easier toplan the care and the services than the other methods. Golytely solution did not cause any kind of imbalance measures taken preoperatively. But Ringer lactate solution is found to lower the Htc values. 46