Paratiroid görüntülenmesinde Tl-201/Tc-99 m dual izotop çalışmasının optimizasyonu
- Tez No: 31649
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
) ÖZET Şimdiye kadar sadece paratiroidlerde lokalize olan bir radyofarmasötiğin buluna mamış olması, pratiroid görüntülemede çift izotop kullanımını gerekli kılmıştır. En yaygın olarak kullanılan izotoplar Tl- 201 ve Tc-99m' dir. Çift izotop kullanımı beraberinde bazı problemler getirmektedir. Bu problemler arasında: Enerji etkileşimleri, radyasyon dozu, görüntü kalitesi, obje hareketi, görüntüleme süresi en önemlileridir. Bu çalışmada Tl-201/Tc-99m fark eldesi tekniği (subtraction) ile paratiroid sintig- rafisine ait yöntemler optimize edilmiştir. Bu amaçla normal anatomik ölçülerde paratiroid, tiroid ve boyun fantomları dizayn edilmiştir. Fantom çalışmaları ile 6 ayrı görüntüleme pro tokolü değerlendirilmiştir. Fantom çalışmaları farklı merkezlerde kurulu üç ayrı gama kame ra ile yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda en duyarlı metod Tl-201 miktarının Tc-99m'in iki katına çıkarılarak uygulanması ile elde edilmiştir. Fantom çalışmalarında 3 mm'lik para tiroid lezyonu sintigrafik olarak görülebilmiştir. Bu metod ile hiperparatiroidizm tanısına varılan 14 hasta değerlendirilmiş ve çalış manın sensitivitesi % 92.84 olarak bulunmuştur. 42
Özet (Çeviri)
VJ U i¥ilTİ/TtJL%. M. The lack of a proper radiopharmaceutical selectively localizing in the parathyroid glands has led us to use double isotope scanning techniques such as Tl-201/ Tc-99m subtraction. Double isotope usage brings out some outstanding problems such as energy interaction, high radiation döşe, deteriotation of image quality, object motion and prolonged ımaging time. in this study, an optimization trial for parathyroid scintigraphy by Tl- 201/ Tc- 99nı subtraction technique was undertaken using parathyroid, thyroid and neck phantoms designed in normal anatomical configuration. Six imaging protocols which are commonly used in literatüre were evaluated using different camera systems in different nuclear medicine centers. We achieved the highest sensitivity by injecting Tl- 201 before Tc- 99m and reaching a Tl- 201 / Tc- 99m ratio of 1/2. We were able to detect the lesions as small as 3 mm in dianıeter in phantom studies. in addition, 14 patients with hyperparathyroidism were scanned using this method the sensitivity as 92,8 %. We have seen that our imaging protocal is more effective than conventional ones.