Kaklık mağarası (Denizli)ve çevresi sulak alanlarda yayılış gösteren algler
Algae of the Kaklik cave (Denizli)and around the wetland areas
- Tez No: 316550
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Mağaralar özel yaşam koşullarına sahip, eşi bulunmayan doğal ekosistemlerdir. Her mağara sahip olduğu farklılıklar ile çok çeşitli canlı gruplarına yaşam olanağı sağlar. Denizli İli Kaklık Kasabası sınırları içerisinde yer alan Kaklık Mağarası, obruk biçimi ve hidrolojik açıdan zengin bir mağara oluşu ile pek çok canlı grubuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu tezin amacı, bu özel ekosistemde yayılış gösteren alg türlerinin belirlenmesi ve yaşam ortamlarının tanımlanmasıdır. Bunun yanında ülkemizde önemli bir eksiklik oluşturan mağaraların biyolojisine de katkıda bulunulması hedeflenmiştir.Çalışma alanımız olan Kaklık Mağarasının termal özellikli Kokarhamam kaynağından çıkan su ile beslenmesi, mağaraya termal özellikler de katmaktadır. Ayrıca mağara, girişinin geniş olmasıyla fazlaca güneş ışığı almakta ve `sıcak mağara' sınıfına girmektedir. Kaklık Mağarası, böylesi farklı özellikler taşıması nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Mağara içi ve dışı alanların tümünü kapsayacak şekilde toplam 18 istasyon belirlenmiştir. İstasyonlardan Mayıs 2008 ve Ekim 2011 tarihleri arasında ilk 12'si periyodik 4'ü de ön gözlemlere dayalı 16 örnekleme çalışması yapılmıştır. Örneklenen türlerin laboratuarda canlı tayinleri yapılarak gerekli görülenler kültüre alınmıştır. Bunun yanında örnekler %2-4'lük formaldehit eklenerek saklanmıştır. Ayrıca arazi çalışmaları sırasında Kaklık Mağarasının çeşitli atmosferik ölçümleri ile onu besleyen Kokarhamam pınarından kaynaklanan suyun bazı fiziko-kimyasal ölçümleri yapılmıştır. Böylece alınan sonuçlar ile tür kompozisyonları arasında farklı yorumlara gidilebilmiştir. Toplanan türlerin tayini, ilgili tayin anahtarları ve literatür kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Çalışma sonucunda, 49 Cyanobacteria, 2 Euglenophyta, 20 Heterokontophyta (18 Bacillariophyceae, 2 Xantophyceae) ve 14 Chlorophyta olmak üzere toplam 85 taksa tanımlanmıştır. Bu türlerden 25 tanesi Türkiye tatlı su ve toprak algleri florası için ilk kez bu çalışma ile belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Caves are unique natural ecosystems with unique environmental features. Each cave provides valuable habitats to different species with their disparities. The Kaklık Cave hosts various species with its sinkhole shape and rich hydrological properties, which is located in Denizli province, Kaklık town. This study aims to classify the alga species living in this special ecosystem and describe their habits. Moreover, try to close the research gap in cave biology field in Turkey.Kaklık Cave has thermal characteristics due to the influx of thermal water from the Kokarhamam fountain. In addition to that, Kaklık Cave is over-lighted with direct sunlight through its wide entrance hence classified as a warm cave. Therefore it is chosen as the research field of this study with such unique features. Eighteen different sampling areas have been located inside and outside the cave. Four preliminary and twelve periodical, with a total of sixteen sampling studies have been made during the time period between May 2008 and October 2011 on those locations. Classification of those samplings has been done in the laboratory with living samples. The species those are considered to be necessary have been bred in laboratory. Samples have been archived in %2-4 formaldehyde. Furthermore, during the sampling study, atmospheric attributes the Kaklık Cave and physico-chemical parameters of the Kokarhamam fountain have been measured. Thereby, (co-)related interpretations have been produced between the measurements and species? compositions. The classification of the samples has been done using the taxonomical ranking system and related literature.As a result, 49 Cyanobacteria, 2 Euglenophyta, 20 Heterokontophyta (18 Bacillariophyceae, 2 Xantophyceae) and 14 Chlorophyta taxa, totally 85 taxa has been identified. 25 of these species are reported for the first time in this study for fresh water algae and terrestrial algae flora of Turkey.