Konya-Beyşehir barit ham cevherinin zenginleştirilmesinin teknolojik ve maliyet tasarım kriterleri açısından projelenderilmesi
  1. Tez No: 2790
  2. Yazar: İSMET KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ö Z E 1» Bu çalışmayla Etibankın Konya-Beyşehirdeki barit işletmesin den getirilen düşük tenörlü barit ham maddesinin flotasyon yöntemiyle labaratuvar çapta optimal zenginleştirilebilirlik koşulları saptanmaya çalışılmıştır. Bu yolla kazanılan kon santrenin çok yönlü tüketim alanlarına hitap edebilecek ni telikte olabilmesi hedeflenmiştir. Böylece £ 97,5 ile % 9İ»5 BaSO^ tenörlü ve % 83,3 üe % 95,5 BaSO* verimli konsantre kazanımında geçerli olan optimal şartlar deneysel olarak bulunmuştur. Deney verilerine dayalı olarak 100 ton/gün kapasiteli bir Barit zenginleştirme tesisi dizayn edilerek, tesisin yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır. İleride kurulabilecek bu kapasiteli bir tesisin çeşitli ekonomik yöntemler uygula narak yatırımın karlılığı % 49,6 değerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to determine the optimum laboratory flotation conditions of low barite of Btibank Barite plants in Konya-Beyşehir. The resulting concentrate obtained is expected tobe used in various consumption areas. Optimum conditions, to obtain flotation concentrate averaging 91 »5 # - 97»5 % BaSO^ grades and 83,3 # - 95 t 5 % flotation recovery, have been aimed through labaratory experiments. According to the experimental data, a concentration plant with 100 tons/day capacity has been designed, investment and aperational costs have been determined. Investment profita- bilty of such a plant that will be established in future was calculated by different economic methods and was found as 49,6 %.