Ege bölgesindeki tıp fakültelerinin anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dallarında görevli araştırma görevlisi doktorlarda tükenmişlik düzeyinin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi
Relationship of sociodemographic charactheristics of the assistant doctors with their burnout levels in the anesthesiology and reanimation departments in the aegean region of Turkey
- Tez No: 316663
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH ÇERTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ege Bölgesindeki Tıp Fakültelerinin Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dallarında görevli araştırma görevlisi doktorlarda tükenmişlik düzeyinin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kasım 2011 ? Aralık 2011 tarihleri arasında araştırmaya ilişkin Sosyodemografik Veri Formu (Form 1) ve `Maslach Tükenmişlik Ölçeği (Form 2)' nden oluşan iki aşamalı anket formu ulaştırılmıştır. Çalışmaya 105 katılımcı dahil edilmiştir. Bilgisayar ortamına aktarılan veriler, SPSS 18.0 paket programı kullanılarak analize tabi tutuldu. Veriler EÜTF Biyoistatistik Bilim Dalı tarafından değerlendirildi. Bu çalışmada araştırmaya katılan araştırma görevlisi doktorların aldıkları ortalama MTÖ-DT puanı 21,09±5,6; MTÖ-DYS puanı 10,90±3,7 ve MTÖ-DKB puanı 12,28±3,7 olmuştur.Erkeklerin %77,7' sinde duyarsızlaşma alt boyutunda (p=0,034), mezuniyetten itibaren 5 yıl ve altı sürede çalışanların duygusal tükenme alt boyutunda (p=0,021), mesleği kendine uygun bulmayanların %80,4' ünde duygusal tükenme alt boyutunda (p=0,021), %58,6' sında duyarsızlaşma alt boyutunda (p=0,012), mesleği kendine uygun bulma konusunda kararsız olanların %76,1' inde duyarsızlaşma alt boyutunda (p=0,017), tükenmişliğe yönelik çözüm üretilebileceği düşüncesi olanların %84,7' sinde ve üretilemeyeceği düşüncesi olanların %84,7' sinde duygusal tükenme alt boyutunda (p=0,001) orta-yüksek düzeyde tükenmişlik saptanmıştır. Sonuç olarak doktorları da etkileyen ve bir sağlık sorunu olan tükenmişlik sendromu ile ilgili çözümler üretmek mümkündür. Bu çalışmanın araştırma görevlisi doktorların kendilerine güvenlerini, iş verimliliklerini artırmaya büyük ölçüde katkıda bulunacağına inanılmaktadır. Ancak bu doğrultuda kararlı ve kapsayıcı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The main goal was to evaluate the relationship of sociodemographic charactheristics of the assistant doctors with their burnout levels in the Anesthesiology and Reanimation Departments in the Aegean region of Turkey.November 2011 - December 2011 socio-demographic data form Form (Form 1) and the 'Maslach Burnout Inventory (Form 2) sent out a questionnaire consisting of two stage for the study.105 participants were included in the study.Transferred to a computer data were subjected to analysis using the SPSS 18.0 software package. The data were evaluated by the Department of Biostatistics.As a result, doctors and health problems affecting the solutions, which can be related to burnout.This study is a research assistant doctors, self-confidence, improve work efficiency is believed to contribute to a great extent.However, a stable and comprehensive studies are needed in this direction.