Prostat ve meme kanseri hücre hatlarında zoledronik asit uygulamasının sitotoksik etkilerinin xcelligence yöntemiyle araştırılması
Investigation of cytotoxic effect of zoledronic acid treatment at prostate and breast cancer cell lines with xcelligence method
- Tez No: 316669
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sitotoksisteyi ölçmede kullanılan farklı yöntemler vardır. Bu farklılık çalışmaların karşılaştırılması ve değerlendirilmesinde zorluklara neden olmaktadır.Araştırmamızda sitotoksisiteyi belirlemede, gerçek zamanlı, hassas, tekrarlanabilir, yeni bir yöntem olan ?xCELLigence? sistemini kullandık. Çalışmada prostat kanseri (PC-3 ve DU-145) ve meme kanseri hücre hatlarında (MCF-7, MDA-MB-231) zoledronik asitin sitotoksisite ve apoptozis etkilerini araştırdık.Çalışmamızda xCELLigence yöntemi ile, PC-3 hücre hattı için 95.5 ?M, DU-145 hücre hattı için 47.3 ?M, MDA-MB-231 hücre hattı için 11.4 ?M, MCF-7 hücre hattı için 11.7 ?M IC50 değerleri saptanmıştır. Zoledronik asidin doza ve zamana bağlı etkisi artmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different methods which are used to measure cytotoxiticy. This difference leads to difficulties in the evaluation and comparation of different studies. In this study we used a new“xCELLigence”system that is real-time, accurate, repeatable to determine cytotoxicity. We investigated the cytotoxicity effects and apoptosis of zoledronic acid at prostate cancer (PC-3 and DU-145) and breast cancer cell lines (MCF-7, MDA-MB-231).In this study we determined values of 95.5 ?M for PC-3 cell line, 47.3 ?M value for DU-145 cell line, 11.4 ?M value for MDA-MB-231 cell line, 11.7 ?M IC50 value for MCF-7 cell line with XCELLigence method. We found that dose-and time-dependent effect of zoledronic acid increased.