Sıcaklık stresine maruz bırakılan bıldırcınlarda rasyona ilave edilen tarçın yağının performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
The effect of cinnamon oil supplemented ration on growth performance and some blood parameters in heat stressed japanese quail
- Tez No: 316688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, sıcaklık stresine maruz bırakılan bıldırcınların (Coturnix coturnix Japonica) karma yemlerine farklı dozlarda ilave edilen tarçın yağının performans, karkas özellikleri, antioksidan aktivite, serum glikoz, trigliserit, HDL, LDL ve toplam kolesterol düzeyleri üzerine etkilerini belirlemek üzere yürütülmüştür. Bıldırcınlar (n=180; 15 günlük yaş), iki farklı çevre sıcaklığı [termonötral (TN) ve sıcaklık stresi (SS)] ve üç farklı tarçın yağı dozu (0, 250 ve 500 mg/kg) olmak üzere 2x3 faktöriyel deneme düzenine göre rastgele 6 gruba ayrıldı.Canlı ağırlık (P0.05). Yemden yararlanma oranı üzerine hem sıcaklık stresinin hem de tarçın yağının etkileri önemsiz olarak tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of cinnamon oil added to diet in various concentrations on performance, carcass characteristics, antioxidant activity, serum glucose, triglyceride, HDL, LDL and total cholesterol levels in heat stressed quail (Coturnix coturnix Japonica). The quails (n=180, 15 days age), which were exposed to two different ambient temperature [Thermoneutral (TN) and heat stress (SS)] and three different concentrations of cinnamon oil (0, 250 and 500 mg/kg), were randomly divided into 6 groups according to 2x3 factorial order.Effect of the cinnamon oil was found to be insignificant (P>0.05), while effect of heat stress was found significant on live weight (P0.05).