Hepatobilier sistemde terapötik girişimsel yöntemler
Therapeutic interventional radiological techniques in hepatobiliary system
- Tez No: 31671
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOMUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI. ÖZET Perkütan hidatik kist tedavisi son yıllarda geniş kullanım alanı bulan özellikle karaciğer yerleşimli hidatik kistlerde uygulanan düşük invaziviteye sahip etkili ve emniyetli tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavi ile karşılaştırıldığında önemli avantajları mevcuttur. Özellikle düşük komplîkasyon ve rekürrens oranı, düşük maliyet, genel anestezi gerektirmemesi, emniyetli ve efektif olması dikkat çekicidir. 6 cm'den düşük çapa sahip hidatik kistlerin tedavisinde PAIR( Ponksiyon, Aspirasyon, Injeksiyon, Reaspirasyon) yöntemi kullanılırken, 6 cm'den büyük kistlerde yönteme kateterizasyon da eklenir. Bilier sistemle iştiraki olmayan kistlerde %95'Iik saf alkolle(etil alkol) skleroterapi uygulamak; kist boşluğunda kalabilecek henüz ölmemiş skolekslerin ölümüne sebep olacağı gibi, hidatik kist poşunun alkolün sklerozan etkisiyle daha kısa sürede küçülmesini de sağlar. Hidatik kist lezyonlarından bilier sistemle iştiraki olmayan tip I ve II ile tip 111 lezyonlardan bir kısmı perkütan tedavinin endikasyonlannı oluşturur. Perkütan tedavi uygulanacak karaciğer yerleşimli hidatik kist lezyonlannın olası bir bilier iştirak açısından ayrıntılı olarak evalüasyonu şarttır. Bilier iştiraki olan hidatik kistlerin perkütan yolla tedavi edilmesi, ciddi komplikasyonlarta karşılaşılmasına sebep olabilir. Bu nedenle bilier iştirak riski yüksek bulunanlarda cerrahi tedavinin seçilmesi daha uygundur. Perkütan transhepatik bilier drenaj obstrüktif sanlıklarda pasajın tekrar sağlanması amacıyla kullanılan girişimsel radyolojik yöntemlerden birisidir. Pasaj eksternal drenaj, ekstemal-intemal drenaj veya bilier endoprotez(stent) yöntemlerinden biri ile sağlanabilir. Ancak safranın tekrar barsağa akıtılması; hastada çıkabilecek komplikasyonlar ve hastanın sürvisi yönünden çok önemlidir. Bu nedenle internal drenajın her hastada sağlanması amaçlanır. Perkütan bilier drenaj bilier sepsisli olgularda hayat kurtarıcıdır. Ayrıca inoperabl olgularda bilier pasajı açık tutarak belirli bir sürvi ve palyasyon sağlar. Perkütan bilier drenaj cerrahiye bir alternatif olmaktan çok cerrahiye yardımcı ve tamamlayıcı rol üstlenir. İnoperabl olgularda veya cerrahi girişim öncesi uygulanabilmekte olup bazı olgularda da cerrahiye alternatif olabilir(benign orijinli bazı bilier striktürler). Perkütan bilier drenaj, cerrahi bilier drenaja oranla düşük olmak kaydıyla, ortalama %2 mortalite ve %10'lann altında major komplikasyon oranlarına sahiptir. Mortalitenin ve major komplikasyoniarın önemli bir kısmı enfeksiyon ve hemorajiye aittir. Çalışmamızda kullanılan bilier endoprotezlerin tamamı metalik wallstent olup düşük komplikasyon oranlan ile yerleştirilmişlerdir. Bilier stentler için önemli olan oklüzyon(%0) ve migrasyon(%9) oranlan düşük saptanmıştır. Çalışmamızda bilier drenaj sağlandıktan sonraki ortalama sürvi 5.4 ay, endoprotez yerleştirildikten sonraki sürvi 8 ay olarak saptanmıştır. 65
Özet (Çeviri)
VU. SUMMARY THERAPEUTIC INTERVENTIONAL RADIOLOGICAL TECHNIQUES IN HEPATOBILIARY SYSTEM Percutaneous hydatid cyst treatment that has been widely used in recent years, is a less invasive, effective and safe method especially in liver location. When compared with surgical treatment, it has important advantages. Low rate of complication and recurrence, low cost, no necessity of general anesthesia, safety and efficacy are the most noticeable facts. While PAIR(Puncture, Aspiration, Injection, Reaspiration) is used as a treatment in hydatid cysts less then 6 cm in diameter, catheterization is added to the method in cysts larger than 6 cm. Applying sclerotrerapy with 95 % absolute alcohol(ethyl alcohol) to the cysts that have no biliary communication, not only results in the death of existing scolexes in the cyst cavity, but diminishes the pouch of hydatid cyst in diameter with the ethyl alcohol's sclerosing effect. In type I and II of hydatid cyst lesions and some of type III lesions, percutaneous treatment is indicated. Hydatid cyst lesions located in liver need to be evaluated for a possible biliary communication before percutaneous therapy. Percutaneous treatment of hydatid cysts with biliary communication may result in serious complications. Because of this, preferring surgical approach in cysts with high risk of biliary communication is more suitable. Percutaneous transhepatic biliary drainage is on interventional radiological method that is used for re-supplying the passage in obstructive jaundice. Passage may be provided with external drainage, external-internal drainage or biliary endoprosthesis. But draining the bile into the intestines again is very important for the possible complications and the survival of the patient For that reason it is aimed to provide the internal drainage in all patients. Percutaneous biliary drainage is life-saving in biliary sepsis. It also supplies a distinctive survival and palliation in inoperable cases by keeping the biliary passage unobstructed. Percutaneous biliary drainage has assistance to surgery more than being an alternation to surgery. It may be performed in inoperable cases and presurgical intervention and become an alternation to surgery in some certain cases(e.g. benign biliary strictures). Percutaneous biliary drainage has an average rate of mortality(%2) and of major complications(less than %10) which are less than surgery has. An important part of mortality and major complications are caused by infection and hemorrhage. In our study, all of the biliary endoprosthesis used were metallic wallstent and applied with low complication rate. Occlusion(%0) and migration(%9) rates that are important for stents, were low. In our study, it is determined that average survival after biliary drainage was 5.4 months, and 8 months after the endoprosthesis was applied. 66