Streptozotosin ile oluşturulan deneysel diyabette ekzojen olarak uygulanan oksitosinin sıçan testisi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
The effect of exogenous oxytocin on streptozotocin (STZ)-induced diabetic adult rat testes
  1. Tez No: 316755
  2. Yazar: PINAR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ERKANLI ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda diyabet öncesi ve sonrası oksitosinin tedavi edici ve koruyucu etkisini göstermek amaçlanmıştır. Wistar albino erkek sıçanlar dört gruba ayrıldı; 1) Kontrol grubu (n: 6): sıçanlara 0,3 ml serum fizyolojik intraperitoneal (i.p.) olarak enjekte edildi, 2) STZ grubu (n: 6): 65 mg/kg tek doz STZ i.p. olarak uygulandı ve 4 hafta bekletildi, 3) Oksitosin ön uygulama grubu (n: 6): 5 µg/kg oksitosin i.p. olarak 5 gün boyunca uygulandıktan sonra, tek doz STZ (65 mg/kg) i.p. olarak uygulandı ve 4 hafta bekletildi 4) Oksitosin tedavi grubu (n: 6): tek doz STZ (65 mg/kg) i.p. olarak enjekte edildikten 4 hafta sonra 5 µg/kg oksitosin 5 gün boyunca i.p. olarak uygulandı. Deneyin başında ve deney süresince sıçanlardan alınan kan örnekleri glukometre ile ölçüldü ve glukoz değerleri 200 mg/dl'den yüksek olan sıçanlar çalışmaya dâhil edildi. Uygulamalardan sonra sıçanlar sakrifiye edildi. Testis doku örnekleri ışık ve geçirimli elektron mikroskopi için, kan örnekleri ise malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve ileri oksidasyon protein ürünleri (Advanced Oxidation Protein Products, AOPP) ölçümleri için alındı. Testis doku örneklerinden alınan parafin kesitlere histopatolojik skorlama için Hematoksilen ve Eosin (H&E) ve Periyodik asit-Schiff (PAS) reaksiyonu uygulandı. Özellikle oksitosin uygulanan gruplarda; geçirimli elektron ve ışık mikroskopi bulgularında da STZ grubuna kıyasla histopatolojik hasarın anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Oksitosin ön uygulama grubunda oksitosin tedavi grubuna kıyasla histopatolojik hasarın anlamlı olarak azalması dikkati çekti. MDA bulgularında oksitosin uygulanan gruplarda STZ grubuna göre anlamlı bir azalma gözlenirken; GSH bulgularında oksitosin uygulanan gruplarda STZ grubuna göre anlamlı bir artış; AOPP'de ise oksitosin uygulanan gruplarda STZ grubuna göre anlamlı azalma gözlendi. Bu bulgular ışığında oksitosinin testisde oluşan diyabet hasarına karşı koruyucu etkisi gösterilmiştir. Sonuç olarak, diyabette oluşan testis hasarına karşı oksitosin uygulamasının klinik olarak önemli bir rol üstleneceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the therapeutic and protective effects of oxytocin treatment on testicular tissue of diabetic rats, induced by streptozotocin (STZ), before and after onset of experimental diabetes. Wistar Albino rats were divided into four groups: 1) Control group (n:6): 0,3 ml saline solution was injected intraperitoneally (i.p.), 2) STZ group (n:6): single dose STZ (65 mg/kg) was injected ip for 4 weeks, 3) Pre Oxytocin group (n:6): 5 µg/kg of oxytocin was injected i.p. for 5 days interval before single dose of STZ injection for 4 weeks, 4) Post Oxytocin group (n:6): 5 µg/kg oxytocin was injected i.p. for 5 days interval following single dose of STZ injection for 4 weeks. Blood samples were obtained and measured by a glucometer at the beginning of experiment and once a week during the whole experiment. The diabetic rats whose blood glucose levels were more than 200 mg/dl were included to the experiment. Following sacrification at the end of the 4th week, testis tissue samples were taken to be processed for light and transmission electron microscopy. Blood samples were processed for malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and Advanced Oxidation Protein Products (AOPP) measurements. Testicular paraffin sections were stained with Haematoxylin and Eosin (H&E) and Periodic acid-Schiff (PAS) reaction and evaluated by light microscopy. It was revealed that oxytocin treatment decreased the testicular damage which was more prominent in STZ group. Histopathological damage especially has been reduced in pre-oxytocin group compared to the post oxytocin group. According to biochemical data, MDA and AOPP levels were reduced, whereas GSH level was increased in oxytocin treated groups when compared to STZ group. As a result, we can conclude that oxytocin has a protective effects on STZ- induced diabetic rat testes. To conclude, we suggest that oxytocin might have an important role in protection of testicular tissue from diabetes.