Pendik ilçesindeki ilköğretim çağı çocuklarında dermatolojik bulguların taranması
Screening of dermatological symptoms primary school children in pendik
- Tez No: 316766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEMRA C. ÜNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Family Medicine, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Dermatolojik hastalıklar birinci basamak sağlık kuruluşlarında sık görülür. Deri hastalığı olan hastaların %10-73'ü birinci basamak sağlık kurumlarına başvurmaktadırlar. Bu nedenle birinci basamakta çalışan hekimlerin çocuklarda ve erişkinlerde sık karşılaşılan dermatolojik lezyonları iyi tanıması ve hangi hastalıkların bulgusu olduğunu bilmesi önemlidir.Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel bir araştırma olarak planlanan bu çalışma Pendik ilçesinde yaşayan 7-12 yaş arasındaki ilköğretim çağı çocuklarında Ekim 2010-Aralık 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Pendik'teki İÖO öğrencilerinin nüfusu dikkate alınarak 0.01'lik hata payı ve %95 güven aralığında hesaplanan örneklem büyüklüğü 3760 öğrenci olarak bulunmuştur.Çalışmamız yaşları 7-12 arasında olan, %50.4'ü erkek ve %49.6'sı kız olmak üzere toplam 3765 ilköğretim çağındaki öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmamızdaki öğrencilerin sınıflara göre dağılımı yaklaşık olarak eşittir. Dermatolojik lezyon sıklığı %46.3 olarak bulunmuştur.Sonuç: Dermatolojik yakınmaları olan hastaların çoğu, derinin görünümünde ya da yapısındaki objektif değişikliklerle hekime başvurur. Bu nedenle primer cilt lezyonlarını fark etmek klinik tanıda çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Dermatologic diseases are common in primary health care units. Of 10-73% of patients with skin diseases attend to primary care units. Because of this it is important to detect the dermatologic lesions that are frequent in children and adults, and to identify the related diseases for primary care physicians.Material and Method: This study planned as a descriptive cross-sectional one was conducted in primary school-age children between 7-12 years living in Pendik and its districts, between October 2010-December 2011. As depending on the student population of Pendik the sample size with 0.01 margin of error and 95% confidence interval was found to be 3760 students.Results: In our study 50.4% were male and 49.6% were female of the total 3765 primary school students whose ages were between 7-12. In our study, number of the participants were distributed nearly equal to the classes. The frequency of dermatologic lesions was found to be 46.3%.Discussion and Conclusion: The majority of patients with dermatological complaints, visit the physician with objective changes in the structure or appearance of the skin. So to recognize the primer skin lesions are important in the clinical diagnosis.