Postmenapozal asemptomatik meme kanseri hastalarında tamoksifen ve arimidex kullanımı ile oluşan endometrial değişikliklerin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi ve bu hastaların rutin jinekolojik taranması
To evaluate the endometrial changes between asymptomatic postmenopausal women with breast cancer using tamoxifen or arimidex and to determine the routine gynecologic screening for these women.
  1. Tez No: 316767
  2. Yazar: ALİ DOĞUKAN ANĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ GÖKASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç:Postmenapozal dönemde asemptomatik meme kanseri olan hastalarda tamoksifen ve aromataz inhibitörü kullanımı ile oluşan endometrial değişikliklerin değerlendirilmesi ve bu hastaların rutin jinekolojik taranması.Materyal metod:Asemptomatik, postmenapozal meme kanserli hastalar arasından en az altı aydır tamoksifen kullanan 22 hasta ve arimidex kullanan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara rutin jinekolojik muayene sonrası bilateral uterin arter doppler sonografisi, transvajinal ultrasonografi ve salin infüzyon sonografisi uygulandı. Ardından pipelle kanülü ile endometrial örnekleme yapıldı.BulgularGruplar arasında endometrial değişiklikler ve ultrasonografik bulgular karşılaştırıldı. Tamoksifen kullanan hastaların 3'ünde (%13,5), arimidex kullanan hastaların 6'sında (%15) endometrial polip saptandı. Cut-off değeri 8,5mm alındığında transvajinal ultrasonografinin patoloji saptama da sensitivitesi %33, spesifitesi %90; cut-off değeri 7,7mm alınığında salin infüzyon sonografisinin sensitivitesi %33, spesifitesi %92 olarak bulundu.SonuçTamoksifen kullanımı aromataz inhibitörlerine kıyasla endometrial kalınlıkta artışa yol açmaktadır. Dopplerin endometrial patoloji açısından prediktif değeri yoktur. Transvajinal ultrasonografi mutlaka uygulanmalı, invazif bir işlem seçilecekse öncesinde salin infüzyon sonografisi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ObjectiveTo evaluate the endometrial changes between asymptomatic postmenopausal women with breast cancer using tamoxifen or aromatase inhibitors and to determine the routine gynecologic screening for these women.DesignAsymptomatic postmenopausal patients with breast cancer who were on tamoxifen or arimidex therapy more than six months were enrolled for the study. Twenty two women used tamoxifen and forty women used arimidex. Routine gynecologic exam was performed for all patients. Transvaginal ultrasonography, saline infusion sonography and bilateral uterine artery doppler sonography were performed. Later endometrial biopsy was done for all patients with pipelle canula.ResultsThe percentage of endometrial changings, sonography findings were compared between the groups. Endometrial polip was detected in 3 patients who used tamoxifen (13,5%) and 6 patients who used arimidex (15%). The sensitivity of transvaginal ultrasonography was found to be 33% with a specificity of 90% when the cut-off level for endometrial thickness was set as 8,5mm. When the cut-off level during saline infusion sonography was set as 7,7mm the sensitivity was 33% and the specificity was 92%.ConclusionEndometrial thickening was found to be higher in tamoxifen group when compared with the aromatase inhibitors group. Doppler sonography showed no predictive value for any endometrial pathology. Ultrasonography should be performed for screening, saline infusion sonography should be applied for any detected sonographic pathology before invasive diagnostic tests.