Metastatik kolorektal kanserinde kemoterapi öncesi timidin kinaz aktivite düzeylerinin prognostik önemi
The prognostic significance of thymidine kinase activity levels in metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 316805
  2. Yazar: ERDOĞAN SELÇUK ŞEBER
  3. Danışmanlar: PROF. NAZIM SERDAR TURHAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
giriş ve amaç: Serum timidin kinaz 1 (TK1) tümör hücre proliferasyonunun duyarlı bir belirtecidir. Hematolojik ve erken evre solid organ tümörlerinde tedaviye yanıtı ve hastalıksız sağkalımı tahmin etmede kullanılabileceği bildirilmiştir ancak TK1 aktivite düzeyini metastatik solid organ tümörlerinde prognostik bir risk faktörü olarak inceleyen fazla sayıda çalışma yoktur. Bu çalışmada palyatif kemoterapi alan metastatik kolorektal kanserli (MKRK) hastalarda serum TK aktivite düzeylerinin prognostik öneminin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda hastanemiz medikal onkoloji polikliniklerine başvuran ardışık 46 metastatik MKRK' li hastanın tedavi öncesi ve 2. Kür öncesi serum TK1 aktivite düzeyleri yüksek duyarlılığa sahip radyoaktif olmayan DiviTum kitleri kullanılarak ölçüldü. Kontrol grubu olarak 10 sağlıklı gönüllü alındı. Serum TK1 aktivite düzeyi, performans statüsü, yaş,cinsiyet, kilo kaybı, hematolojik ve biyolojik parametreler, serum CEA ve CA 19.9 düzeyleri ile sağkalım süresi arasında ki ilişkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim and background: Serum thymidine kinase 1 (TK1) is a sensitive marker of tumor cell proliferation. It has been reported as a predictive factor for response rate and disease free survival for hematological and early stage solid organ tumors but its importance as a prognostic factor in metastatic solid organ malignancies is not well studied. In this study we aimed to investigate the prognostic significance of serum TK1 activity in metastatic colorectal cancer (MCRC) patients receiving palliative chemotherapy. Method: We prospectively measured serum TK1 activity immediately before the first and second cycle of the treatment in 46 consecutive metastatic MCRC patients. 10 healthy volunteers were also included as a control group. TK1 activity was measured by means of high sensitive non-radioactive DIVITUM assay. The patients? performance status, age, gender, weight loss, hematological and biochemical parameters, serum CEA and CA 19.9 levels and serum TK1 activity levels relation with survival were analyzed.