Ev tozu akarına duyarlı astımlı çocuklarda D vitamini kullanımının immünoterapi üzerine etkisi
The impact of vitamin D on allergen immunotherapy in asthmatic children sensitized to house dust mite
  1. Tez No: 316806
  2. Yazar: SAFA BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BARLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: D vitamininin allerjik hastalıkların patogenezindeki rolü son yıllarda ilgi çeken bir araştırma alanıdır. Çocuk çağı astımdaki rolüyle ilgili kısıtlı bilgiler olmasına rağmen allerjen immünoterapisinde henüz çalışılmamıştır. Bu araştırmada, ev tozu akarına duyarlı astımlı çocuklarda D vitamininin allerjen immünoterapisine ek olarak verilmesinin etkinlik, güvenirlik ve T regulator hücre yanıtı üzerine etkisi çalışılmıştır.Gereç ve Yöntem: Ev tozu duyarlılığı olan 50 astımlı çocuk çalışmaya dahil edildi. Açık, kontrollü ve ileriye dönük olarak izlenen hastalar: Grup I (n=17): cilt altı immünoterapisi + günlük D vitamini, Grup II (n=15): sadece cilt altı immünoterapi, Grup III (n=18): sadece farmakoterapi alanlar olarak ayrıldı. Çalışma başlangıcında, 6. ve 12. ayda hastalardan semptom ve ilaç skorları kaydı alındı. Ek olarak hastalara görsel analog skalası uygulandı. Serum total IgE, ev tozu spesifik IgE, serum 25 (OH) D düzeyi belirlendi. Aynı zamanda allerjen cilt prik testi, solunum fonksiyon testi, bronş provokasyon testi yapıldı. Ayrıca, periferik kan mononükleer hücre kültüründe ev tozu spesifik uyarım sonucunda flow sitometride T regulator hücreler (CD4+CD25+Foxp3+) ayrılarak analiz edildi. Hücre içi FOXP3 ölçümü yapıldı. Periferik kan mononükleer hücre kültürü üst sıvısında TGF-ß sitokin yanıtı çalışıldı.Sonuçlar: İmmünoterapi'ye eklenen D vitamininin 6.aydan itibaren astım semptom skorlarını grup II ve III'e göre ve kortikosteroid kullanım miktarını ise grup III'e göre anlamlı olarak azalttığı görüldü. Benzer olarak astım görsel değerlendirme skalasının 6.aydan itibaren D vitamin alan grupta, grup III'e göre anlamlı olarak azaldığı saptandı. Bazal D vitamini düzeyine göre değerlendirildiğinde ise; D vitamini seviyesi ile yıllık geçirilen atak sayısı arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Deri testi çaplarında 6. ve 12. ayda immünoterapi grubunda farmakoterapiye göre anlamlı küçülme gözlendi. Bazal D vitamin düzeyine göre değerlendirildiğinde, olguların %58'inde yetersizlik, %42'sinde normal vitamin D düzeyi saptandı. Spesifik IgE (DF) miktarının sadece D vitamini alan grupta düştüğü görüldü. Çalışma sonunda, en yüksek T regulatuar hücre oranı ve FOXP3 ekspresyonu D vitamini alan grupta gözlendi.Sonuç: Astımlı çocuklarda allerjen immünoterapiye ek olarak verilen vitamin D hastalık kontrolünü daha erken dönemde sağlamış, inhale kortikosteroid dozunu azaltabilmiş ve klinikte sağlanan bu iyileşme, allerjen ile uyarılmış T regulatuar hücre yüzdesi ve hücre içi FOXP3 gösteriminin artışı ile ilişkili bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar allerjen immünoterapisinde vitamin D'nin adjuvant olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Recently, there is a growing interst about the role of vitamin D on pathogenesis of allergic diseases. The impact of vitamin D on allergen immunotherapy has not studied, yet. We aimed to investigate the efficacy, safety and T regulatory cell response of vitamin D as an adjunct to allergen immunotherapy (IT) in children sensitized to house dust mite.Methods: Fifty children with asthma sensitized to house dust mite were randomized to 3 groups as; I (n: 17): SCIT and vitamin D supplementation (650 U/day), II (n: 15): SCIT alone and III (n: 18): Asthma patients receiving pharmacotherapy alone. All the patients were evaluated at baseline, 6th and 12th of therapy for the symptom, medication and visual analog scorings, skin prick testing, levels of serum vitamin D, total IgE and specific IgE. Parameters of respiratory lung function and bronchial provocation were measured, as well. In addition, D.pteronyssinus (DP) induced CD4+CD25+FOXP3+ T regulatory cell, intracellular FOXP3 expression and peripheral blood mononuclear cell TGF-ß responses were assessed at baseline, 6th and 12th of therapy.Results: Use of vitamin D as an adjunct to IT was more efficient than all the other groups in reducing the asthma symptom scores and corticosteroid dosage compared to group III at 6 months of IT. In addition, asthma visual analog scoring was more significantly reduced at 6.months when compared to pharmacotherapy group. In all subjects, baseline vitamin D levels demonstrated negative correlation with the annual asthma attack numbers. The diameter of skin testing reduced statistically in all IT groups when compared to pharmacotherapy. According to the baseline vitamin D levels, 58% children diagnosed as insufficient and 42% (n: 21) as normal. Furthermore, serum specific IgE (DF) decreased only in vitamin D group. At the end of study, vitamin D supplemented subjects demonstrated a higher percentage of Derp-1 induced T reg cells and FOXP3 expression in lymphocytes.Conclusion: Our study provided evidence that the addition vitamin D to allergen specific IT enhances control of asthma and reduces the inhaled corticosteroid dosage at an earlier stage. This beneficial effect is accompaied by an increased the percentage of Derp-1 induced T regulatory cell and expression of FOXP3 in lymphocyte of children with asthma. Our results suggest use of vitamin D as an adjunct for allegen immunotherapy in patients with allergy.