Ratlarda ossa membri thoracici'nin bilgisayarlı tomografi görüntülerinin üç boyutlu modellenmesi
Three dimensional modelling of computerized tomography images of the forelimb skeleton in rats
- Tez No: 316865
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BEŞOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ratlarda Ossa Membri Thoracici'nin Bilgisayarlı Tomografi GörüntülerininÜç Boyutlu ModellenmesiBu çalışma, ratlarda ön extremite iskeletini oluşturan kemiklerin bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinin üç boyutlu modellerini oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her iki cinsiyetten (8 erkek, 8 dişi) toplam 16 adet ergin rat kullanıldı. Genel anesteziye alınan hayvanların prone pozisyonda iken BT görüntüleri çekildi. Tomografisi çekilen hayvanlardan elde edilen görüntüler; DICOM formatında stoklandıktan sonra CD ortamına aktarıldı ve üç boyutlu modelleme programı olan MIMICS® kullanılarak rekonstrüksiyon işlemi yapıldı. Araştırma sonunda hayvanlar ötenazi edilerek bu hayvanların ilgili kemikleri üzerinde gerekli uzunluk ölçümleri gerçekleştirildi. Ratlarda scapula'nın uzunluk ve genişlik; radius'un latero-medial çap ölçümlerinde cinsiyet açısından farklılık olduğu belirlendi.Sonuç olarak teknoloji kullanılarak farklı bir metotla elde edilen üç boyutlu kemik görüntülerinin iskelet sistemi üzerinde gerçekleştirilecek çalışmalara zemin teşkil etmesinin yanı sıra anatomi alanına da yeni bir açılım sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Three dimensional modelling of computerized tomography images of the forelimb skeleton in ratsIn this study, the bones that make up the forelimb skeleton of computed tomography (CT) images was carried out to create three-dimensional models in rats. For this purpose, both sexes (8 male, 8 female), a total of 16 adult rats were used. CT images were taken while the animals received general anesthesia in the prone position. Images obtained from computed tomography were stocked at DICOM formats and transferred to CD. Three dimensional reconstructions were made by MIMICS computer software. At the end of study, whole animals were euthanized, then lengths and diameters of bones were measured. Length and width of the scapula; latero-medial diameter of the radius was determined to be difference between genders in rats.As a consequence, three-dimensional bone images obtained from actual technology used in this study may be a key to future investigations and to the new approach in the anatomy science.