Yorgunluğa kadar yaptırılan gece ve gündüz egzersizlerinin element metabolizması üzerine etkisi
The effect of fatigue exercise during the day and night on the elements metabolism
- Tez No: 316866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN PATLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, yorgunluğa kadar yaptırılan gece ve gündüz egzersizlerinin serum element düzeylerini nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır.Bu araştırma, aktif olarak bir spor yapmayan 10 adet sağlıklı erkek sedanter üzerinde gerçekleştirildi. Deneklerin yaş ortalamaları 23.00 ± 0.25 yıl, boy ortalamaları 177.79 ± 2.25 cm, vücut ağırlığı ortalamaları ise 70.10 ± 1.63 kg olarak belirlendi. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu etik kurulu tarafından onaylandı.Deneklerden sabah saat 10.00'da istirahat ve Bruce protokolü uygulanarak tükenme egzersizine tabi tutulduktan hemen sonra olmak üzere iki defa kan örnekleri alındı. Aynı denek grubundan 48 saat sonra benzer şekilde gece saat 12.00'da istirahat ve Bruce protokolü uygulanarak tükenme egzersizine tabi tutulduktan hemen sonra olmak üzere yine iki defa olmak üzere toplam 4 defa kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde serum kobalt, bor, kadmiyum, krom, nikel, mangan, molibden, bakır, demir, çinko, fosfor, sodyum, potasyum ve kalsiyum tayinleri atomik emisyon cihazında (ICP-AES; Varian Australia Pty LTD, Australia) mg/L ve mmol/L olarak ölçüldü.Gündüz yorgunluğa kadar yaptırılan egzersiz serum potasyum, sodyum, fosfor, kükürt, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, mangan, bor, bakır, nikel, selenyum, molibden, krom, kobalt, kurşun, ve kadmiyum düzeyleri üzerinde önemli bir etkiyle sonuçlanmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The effect of fatigue exercise during the day and night on the elements metabolism.The aim of this study was to investigate how the affect fatigue exercise during the day and night on serum element levels.This research was performed on ten healty sedanter men who was not engaged active sport. Mean age of subjects are 23.00 ± 0.25 years, mean heigth are 177.79 ± 2.25 cm, body weigth was determined as 70.10 ± 1.63 kg. Study protocol was approved by Selcuk University Physical Education and Sport Education ethics committe.Blood samples was taken from subject two times firstly at a.m. 10.00 and secondly immediately after Bruce protocol exercise by applying the exhaustion. From the same subjects blood samples were taken at p.m. 12 and immediately after Bruce protocol exercise by applying the exhaustion and in this manner 4 times blood had been taken 4 times. Blood samples were analyzed for serum cobalt, boron, cadmium, chrome, nickel, manganese, molybdenum, copper, iron, zinc, phosphorus, sodium, potasium ve calcium by atomic emission device (ICP-AES; Varian Australia Pty LTD, Australia) and levels given as mg/L and mmol/L.The fatigue exercise that performed at the during the day has not affects on serum potasium, sodium, sulfur, magnesium, calcium, iron, zinc, manganese, boron, cupper, nickel, selenium, molybdenium, chrome, cobalt, lead and cadmium levels (P>0.05).