İskelet kası kesisi onarımında dikiş materyallerinin ve dikiş tekniklerinin iyileşme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of suture materials and suture patterns on healing in skeletal muscle laceration repair
  1. Tez No: 316884
  2. Yazar: AYŞE ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kas yaralanmalarında iyileşme, yavaş ve düzenli olmayan kas rejenerasyonu yoluyla meydana gelir. Kesilmiş bir kasın dikişle onarımı kas iyileşmesini arttırabilmekte ancak yoğun skar dokusunun oluşumunu önleyememektedir. Kas onarımda kullanılan çok sayıda emilebilir dikiş materyali bulunmaktadır.Multifilaman dikişlerin monofilaman dikişlere göre dokuda daha fazla enflamasyona yol açtıkları bilinmektedir. Lifli yapısından dolayı doku içerisinde yırtık ve ayrılmalara yol açması kas kesisi onarımlarını güçleştirmektedir.Biz çalışmamızda literatürde en yüksek maksimum yüklere sahip olduğu belirtilen modifiye Kessler dikiş tekniği ve epimisyal dikişle birleştirilmiş modifiye Mason-Allen dikiş tekniğini, monofilaman ve multifilaman dikiş materyalleri kullanarak kas iyileşmesinin özellikle fibrozis aşaması üzerindeki etkileriniaraştırmayı amaçladık.Çalışmada her birinde 6 adet Sprague-Dawley soyu dişi sıçan olmak üzere 8 grupta toplam 48 denek kullanıldı. Sağ arka bacakta gastroknemius kasında oluşturulan enine tam kat kesi Grup I ve II'de modifiye Mason Allen tekniği ve epimisyal dikiş bileşimi ve Vicryl, Grup III ve IV'te modifiye Kessler tekniği ve Vicryl, Grup V ve VI'da modifiye Mason Allen tekniği ve epimisyal dikiş bileşimi ve PDS II, Grup VII ve VIII'de modifiye Kessler tekniği ve PDS II kullanılarak onarıldı. Grup I, III, V ve VII'deki denekler cerrahiden sonra 6. haftada, diğer denekler ise 8. haftada feda edildi. Histolojik incelemeler Hematoksilen-eozin, Masson trikrom boyaları ve Pax3, Pax7 ve MyoD antikorları kullanılarak yapıldı.Sonuç olarak 8. haftada feda edilen tüm gruplara ait örneklerde doku genelinde 6 haftalık örneklere göre doku bütünlüğünün sağlandığı, kas liflerinin daha düzenli görünüme kavuştuğu görüldü. PDS II kullanılan gruplarda bağ doku artışı veenflamasyonun Vicryl kullanılan gruplara kıyasla daha az olduğu saptandı. Satellit hücre aktivasyonu değerlendirmek için yapılan Pax3, Pax7 ve Myo-D immün boyamalarında 6 haftalık gruplarda tutulumun arttığı, 8 haftalık gruplarda iseimmünreaktivitenin azaldığı izlenmekle birlikte özellikle modifiye Kessler dikiş yöntemi ve PDS II'nin kullanıldığı gruplarda rejenerasyon sürecinin daha sağlıklı işlediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Healing in muscle injury occurs by slow and irregular muscle regeneration. Suturing the lacerated muscle improves muscle healing but can not prevent dense fibrous scar tissue formation. There are various kinds of absorbable suture materials used in muscle repair. Multifilament sutures are known to cause more inflammation in tissue than monofilament sutures. Tears and separations due to its fibrous structures make muscles difficult to repair.In our study, we aimed to search the effects of suture techniques namely modified Kessler and modified Mason-Allen combined with epimisial sutures, indicated in the literature having the highest maximum loads, and monofilament and multifilament suture material use on muscle healing especially in fibrosis stage.Totally 48 Sprague-Dawley female rats in 8 groups, 6 rats in each group, were included in the study. A full thickness laceration in the gastrocnemius muscle of the right hind limb was repaired by modified Mason Allen technique together with epimyseal suture and Vicryl in Groups I and II, by modified Kessler technique and Vicryl in Groups III and IV, by modified Mason Allen technique together with epimyseal suture and PDS II in Groups V and VI and modified Kessler technique and PDS II in Groups VII and VIII. Rats in groups I, III, V and VII were sacrificed at the postoperative sixth week and the remainder rats were sacrificed in the postoperative eighth week. Histologic studies were done by using Hematoxylen-eosin, Masson tricrome stains and Pax3, Pax7 and MyoD antibodies.As a result, in the samples obtained from 8 week groups indicated preservation of tissue integrity and more organized appearance of muscle fibers when compared with the samples of 6 week groups. Connective tissue increase and inflammation were less in PDS II groups than Vicryl groups. Pax3, Pax7 and MyoD immunstains used in evaluating satellite cell activation indicated an increased uptake in 6 week groups and decreased immunreactivity in 8 week groups. It was concluded that the process of regeneration in the groups when modified Kessler suture technique and PDS II suture material is thought to be efficient.