Deneysel olarak oluşturulan hepatik rezeksiyon sonrası gelişen karaciğer rejenerasyonunun morfolojik olarak incelenmesi
The experimental induced hepatic resection after morphological examination of liver regeneration development in rats
- Tez No: 316890
- Danışmanlar: PROF. MEHMET KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Deneysel olarak oluşturulan karaciğer rezeksiyondan hemen sonra rejenerasyonun başladığı bilinmektedir. DNA sentezinin ise rezeksiyondan sonra ilk 24-48 saatte maksimum düzeye ulaştığı ve ilk 10 gün içinde de önemli ölçüde rejenerasyonun oluştuğu bilinmektedir. Bu çalışmada da karaciğer rezeksiyonunda 1, 3, 7 ve 14. günlerde ki rejenerasyonunu incelemek üzere gerçekleştirildi.Çalışmada 35 adet Wistar Albino cinsi erişkin sıçan kullanıldı. Denekler, rasgele toplam beş gruba ayrıldı. Karaciğer rezeksiyonu oluşturmak için deneklere üst orta hat insizyon ile laparotomi uygulandı. Karaciğerin sol lateral ve median lob pedikülleri 4/0 ipekle bağlanarak %70 hepatektomi yapıldı. 1, 3,7, ve 14. günün sonunda karaciğer dokuları mikroskobik incelemeler için alındı.Tüm deney gruplarının karaciğer dokularında sinüzoidal dilatasyonun ve hepatositlerde vakuolizasyon görüldü. Ancak, bu histopatolojik bulguların II. grupta diğer gruplardan daha fazla olduğu gözlemlendi.Mitotik indeks, apoptotik indeks ve proliferasyon indeks değerlerinin II. grupta maksimum seviyeye ulaştığı görüldü. Diğer deney gruplarında (III, IV, V) ise bu indeks değerlerinin giderek azaldığı ve kontrol grubuna yakın değerlere ulaştığı izlendi. Karaciğer rölatif ağırlığı, çalışma gruplarının her biri kontrol grubuyla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı.Sonuç olarak, rezeksiyondan sonrası meydana gelen rejenerasyona eşlik eden mekanizmaların günlere göre karşılaştırılmaları immünohistokimyasal ve TUNEL metodlarıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Liver regeneration is known to begin after experimentally induced liver resection. At the first 24-48 hours, DNA synthesis reaches the maximum level after resection and significantly regeneration known to occur on the first 10 days. In this study, we was examined the regeneration of liver on the 1, 3, 7 and 14th days after the resection.In our experiment 35 Wistar albino male rats were used. The rats were randomly divided into five groups. All experimentally groups realized midline incision with laparotomy for resection of liver. Pedicles of the left lateral and median lobes of the liver were applied 70% hepatectomy by 4/0 silk binding. At the end of 1, 3, 7 and 14th days, liver tissue removed for light misroscobic analysis.The tissue of all experimentally groups were showed some histopatological changes such as sinuzoidal dilatation, vacuolization in the hepatocytes. This histopatological findings were seem to increase at II. grup more than experimentally groups.Mitotic index, apoptotic index and proliferation index of values at II. group was reached the maximum level. Other groups (III, IV, V) dramatically reduced the value of these index and were seem to reach near to values of the control group. Relative liver weight (RA) that determined each of experimentally groups were statistically significant differences compared to the control group.As a result, accompanied by regeneration mechanisms that occur after resectionimmunohistochemica and TUNEL methods were determined the comparison of the days.