Meme kanserinde dinamik MR özellikleri ile histopatolojik prognostik faktörler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dynamic MR features and histopathological prognostic factors in breast cancer
- Tez No: 316889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ TASALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Meme kanserinde prognostik faktörler ile meme MRG'nin dinamik ve morfolojik özellikleri arasında ilişki var mı?Amaç: Meme MRG ile lezyonun hem dinamik hem de morfolojik özellikleri hakkında bilgi edinilebilmektedir. Meme kanserinde patolojik prognostik faktörlerde hastanın tedavi protokolü ve sağ kalımını etkilemektedir. Bu çalışmada amacımız meme kanserli olgularda meme MRG'nin morfolojik ve kinetik özelliklerinin, meme kanseri patolojik prognostik faktörler ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir.Gereç ve yöntem: Post-op meme kanseri tanısı mevcut 54 hastanın dosya ve MR görüntü kayıtları geriye dönük olarak tarandı. Bu hastaların tamamına hastanemiz radyoloji kliniğinde pre-op meme MR çekildi. Olguların morfolojik ve kinetik MRG özellikleri Breast Imaging Reporting and Data System (BIRADS)'a göre sınıflandırılmıştır. Post-op histopatolojik spesmenlerde tümör çapı, aksiler lenf nodu durumu, histolojik grade klasik prognostik faktörler olarak ve östrojen reseptör durumu, progesteron reseptör durumu ve Ki-67 moleküler prognostik faktörler olarak değerlendirilmiştir. Meme MRG bulguları ile histopatolojik bulguların korelasyonunu değerlendirmede students t test, pearsons moment colleration coefficient, one way analysis of varians (ANOVA), x2 tests, stepwise multiple regresion analysis yöntemleri kullanıldı.Bulgular: Meme MRG'deki lezyonun morfolojik özelliği olan spiküle marjin ile pozitif PR (p = 0.05) arasında, lezyonun homojen enhansman paterni ile pozitif ER (p = 0.05) ve pozitif PR (p =0.003) arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur. Meme MRG'deki lezyonun kinetik özelliği olan kinetik eğrinin şekli ile prognostik faktör durumu arasında belirgin bir ilişki bulunmazken, erken pik time ile (
Özet (Çeviri)
Is there a relationship between the dynamic and morphological characteristics of breast MRI and Prognostic factors, in breast cancer?Objective: Breast MRI is used for acquiring information about both dynamic and morphological features of the lesion. Pathological prognostic factors in breast cancer affects the patient's treatment protocol and overall survival. Aim of this study is to evaluate the relationship between morphological features and enhancement parameters in dynamic contrast-enhanced magnetic resonance (DCE-MR) imaging with histopathological prognostic factors.Materials and method: MR images and clinical history records of 54 patients with surgicopathological diagnosis of breast carcinoma were reviewed retrospectively. All of these patient had pre-operative breast MRI in radiology clinic of our hospital. Morphological and kinetic MRI characteristics of the cases were classified according to Breast Imaging Reporting and Data System (BIRADS). In post-operative histopathological specimens tumor diameter, axillary lymph node status and histological grade were evaluated as classical prognostic factors and estrogen receptor status, progesterone receptor status, C Erb B2 and Ki-67 were evaluated as molecular prognostic factors. In evaluation of the correlation between MRI findings and histopathological results Student 's t test, Pearsons coefficient colleration moment, one way analysis of varians (ANOVA), x2 tests, stepwise multiple regresion analysis methods are used.Findings: Significant correlations between spiculated margin and positive PR (p = 0.05) was observed. Also significant corelation between homogeneous enhansman pattern of the lesion and positive ER (p = 0.05) and positive PR (p = 0.003) were observed. While there no significant correlations between the kinetic curve shape and pathological prognostic factor status. Significant correlations between early peak time (