Genç erişkin erkeklerde el orta parmağının bir kompartman olarak bazı vücut proporsiyonlarına oranları
A compartment on the middle finger of hand as a young adult male rates in some parts of the body
  1. Tez No: 316894
  2. Yazar: ÖNDER SENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAŞKINALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Antropoloji, Anatomy, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmaya, yaş ortalaması 22,8 ± 2,1 olan 100 gönüllü erkek öğrenci dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen öğrenciler, Trakya Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde eğitim gören öğrencilerden rastlantısal seçilmiştir.Çalışmamızda 20 parametre incelenmiştir. Her deneğin parametrelerinin kendi orta parmak uzunluklarına oranladığımızda ve bu oranların ortalamalarını değerlendirdiğimizde standart sapmalarının ?0,05 olduğu görülmüştür.Bu bilgiler ışığında burun uzunluğu, kulak uzunluğu, ağız genişliği ve el bileği genişlikleri her insanın kendi orta parmak uzunluklarının tam olarak yarısına eşittir. Alt yüz uzunluğu, başparmak uzunluğu ve ayak bileği genişlikleri orta parmak uzunluğunun 0,6 katına eşittir. İnterkantal mesafe 0,9 katına, intermammarian mesafe orta parmak uzunluklarının 2 katına eşittir. Boy uzunluğu orta parmağının 15 katı, yüz uzunluğu 1,7 katı, el genişliği 0,7 katı, ön kol uzunluğu 2,5 katı, omuz genişliği 4 katı, kol uzunluğu 3,3 katı, sternum uzunluğu 1,5 katı, kruris uzunluğu 3,7 katı, ayak uzunluğu 2,2 katı ve ayak genişliği 0,9 katına eşittir.Bir uzvun kendisi ile anatomik devamlılığı ve fonksiyonel bağlantısı olmayan veya farklı eksenlerde olan diğer uzuvlarla aralarında sabit oranların olduğunu ve bu oranların güvenilirliğini, geneli yansıttığını istatistiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done on 100 volunteer male students with avarage age of 22,8 ± 2,1. Students are randomly chosen from Trakya University.20 parameters are analyzed in the study. When we estimated the length of the middle finger of each experimental subject to their own parameters and when we evaluate the average of these proportions, standard deviation is found ? 0,05.These information shows that the long of nose, ear and largeness of mouth and wrist of people are equal to the half of their own middle finger?s length. The length of underside and thumb and largeness of ankle of people are equal the amount of 0,6 times more than their middle fingers. The distances of intercantal 0,9 times and intramammaries of people are equal the double amount of their middle finger. The length of heights of people are equal the amount of 15 times more than their middle fingers, the length of faces of people are equal the amount of 1,7 times more than their middle fingers, the length of forearms of people are equal the amount of 2,5 times more than their middle fingers, the largeness od shoulders of people are equal the amount of 4 times more than their middle fingers, the length of arms of people are equal the amount of 3,3 times more than their middle fingers, the length of sternum of people are equal the amount of 1,5 times more than their middle fingers, the length of cruris of people are equal the amount of 3,7 times more than their middle fingers, the length of feet of people are equal the amount of 2,2 times more than their middle fingers and the largeness of feet of people are equal the amount of 0,9 times more than their middle fingers.This study shows that there is asteady pace between one organ with own and anatomic progression and between the other organs that doesn?t have functional connections or there is in a different axis and the reliableness of these proportions represent theoverall statistically.