Malign plevral patolojili hastalarda serum belirteçlerinin tanı ve prognostik değeri
Importance of serum biomarkers for the diagnosis and prognosis of patients with malignant pleural pathologies
- Tez No: 316919
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER METİNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Malign Mezotelyoma asbest teması ile ilişkili, mezotel hücre örtüsünden kaynaklanan hızlı seyirli bir tümördür. MM erken tanısında yardımcı olacak, prognoz hakkında bilgi verebilecek ve tedavi yanıtını değerlendirmede yardımcı olabilecek tümör belirteçlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı'nda Ocak 2004? Aralık 2009 arasında plevral sıvı nedeniyle tetkik ve tedavi edilen 230 hastadan tanı anında elde edilen serum örneklerinde Hyaluronan (HYA), N-ERC/mezotelin (NERC), C-ERC/mezotelin (CERC), Osteopontin (OPN) ve Sindekan-1 (SDC1) düzeyleri incelenerek, mezotelyoma esas alınmak üzere malign plevral patolojilerin ayırıcı tanısında sağladıkları katkı araştırılmıştır. Çalışmamızda mezotelyomahastalarının %67'sinde CERC, %71'inde NERC, %74'ünde HYA yüksekbulunurken, diğer kanserlerin plevral tutulumunda hem CERC hem de NERC %39 oranında yüksek bulundu. Benign hastalıklarda ise CERC %26, NERC %18 yüksek bulundu. HYA düzeyleri diğer malignitelerde ve benign hastalıklarda hastaların %50'den fazlasında yüksek bulundu. Çalışmamızda en başarılı görünen biyobelirteçler NERC ve CERC idi. Özgüllük ve duyarlılık sırasıyla; MM ile diğer tüm hastaları ayırmada CERC için %65,7 ve %67, NERC için %70 ve %71,4 olarak saptandı. MM ile diğer kanserleri ayırmada sırasıyla CERC için %60,8 ve %65,9,NERC için %60,8 ve %71,4, mezotelyomayı benign hastalıklardan ayırmada sırasıyla CERC için %73,9 ve %67, NERC için %81,5 ve %71,4 olarak saptandı. Belirteçlerin kombine edilmesinin mezotelyoma tanısına ek katkısı saptanmadı. MM hastalarında başlangıçtaki ortalama serum biyobelirteç düzeyleri iyi prognozlu hastalarla kötü prognozlu hastalar arasında karşılaştırıldı, ancak arada anlamlı fark saptanmadı. Mezotelyoma ve diğer malign plevral patolojilerin erken tanı ve ayırıcı tanısında mevcut belirteçlerle yapılacak yeni, kapsamlı ve prospektif çalışmalara ve üzerinde çalışılacak yeni biyobelirteçlere gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Malignant Mesothelioma is an aggressive tumor arising from the mesothelium, which is associated with previous asbestos exposure.Tumor markers which help to achieve early diagnosis, help to assess treatment response and also give information about estimated prognosis are needed. Two hundred and thirty pleurisy patients who were admitted to Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Chest Diseases and Tuberculosis Department between January 2004-December 2009 were included in this study. Serum levels of Hyaluronan (HYA), N-ERC/mesothelin (NERC), C-ERC/mesothelin (CERC), Osteopontin (OPN) and Syndecan-1 (SDC1) at the time of diagnosis of patients were evaluated to find out whether those biomarkers were helpful to differentiate malignant mesothelioma from other malignant diseases invading pleura and from benign diseases of the pleura. Of mesothelioma patients; 67% had elevated serum CERC levels, 71% had elevated NERC, 74% had elevated HYA levels. 39% of other malignancies had elevated CERC and NERC levels. CERC was found elevated at 26% of benign conditions, NERC was found elevated at 18%. HYA was found elevated more than 50% of other malignancies and benign disesaes. Specificity and sensitivity were found; 65,7% and 67% respectively for CERC; 70% and 71,4% respectively for NERC to distinguish MM from all other patients. To distinguish MM from other malignancies; they were found 60,8% and 65,9% respectively for CERC; 60,8% and 71,4% respectively for NERC. To distinguish MM from benign diseases; they were found 73,9% and 67% respectively for CERC; 81,5% and 71,4% respectively for NERC. No significant improvement was detected with combined biomarkers for the diagnosis of MM. No significant difference was found between the biomarkers at diagnosis as a prognostic measure. More studies with biomarkers are needed for early diagnosis of mesothelioma and for differential diagnosis of mesothelioma from other malignant pleural diseases.