Aktif ve pasif sigara içicilerde serum kotinin düzeyleri ve böbrek fonksiyonu ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship between serum levels of cotinine and renal function in active and passive smokers
  1. Tez No: 316929
  2. Yazar: AHMET DÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALUK DÜLGER, PROF. DR. MEHMET RAMAZAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sigara dumanında bulunan çok sayıdaki zararlı kimyasal maddelerden birisi olan nikotin, aktif ve pasif sigara içimi ile vücuda alınabilir. Vücuda alınan nikotin, metaboliti olan ?kotinin?e dönüşür ve bu şekilde idrarla dışarı atılır. Değişik şekillerde vücuda alınan nikotinin böbrek fonksiyonları üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada, bilinen herhangi bir hastalığı bulunmayan, aktif ve pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde erken dönem böbrek hasarının oluşup oluşmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen bireyler üç gruba ayrıldı, birinci grup aktif sigara içenlerden (n=24), ikinci grup pasif olarak sigara dumanına maruz kalanlardan (n=20) ve üçüncü grup (kontrol grubu, n=20) ise sigara içmeyen ve sigara içenlerle bir arada bulunmayan sağlıklı kişilerden oluşturuldu. Bu gruplara dahil edilen bireylerden kan ve idrar numuneleri toplandı. Alınan kanlarda serum glukoz, üre, kreatinin, total protein, albumin, globulin ve kotinin düzeyleri ölçüldü. Alınan idrar numunelerinde ise mikroalbumin, ß-2 mikroglobulin ve kreatinin düzeyleri tespit edildi. Serum kotinin değerleri aktif içiciler ve pasif içiciler, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmasına rağmen (p0.05). İdrar mikroalbumin ve kreatinin seviyeleri aktif içici grupta anlamlı olarak yüksek olmasına rağmen (p0.05).
Özet (Çeviri)
Nicotine one of the many harmful chemicals in smoke could be taken in via active and passive smoking. Nicotine intake turns into ?cotinin? with metabolite and is thrown out with urine. Nicotine taken in various ways has adverse effects on renal functions. In this study, whether there occurs early renal damage in those who have no any disease but exposed to active or passive smoking. The persons included in the study were classified into 3 groups: the first group consisted of active smokers (n=24), the second groups one exposed to passive smoking (n=20), and the third groups (control group, n=20) those who don?t smoke and who haven?t been with the smokers. Blood and urine samples were collected from the groups. In the collected blood, serum glucose, urea creatinin, total protein, albumin, globulin, and cotinin levels were measured. In the collected urine samples were measured microalbumin, ß-2 mikroglobulin and creatinin levels. Although serum cotinin levels were found compared with both passive and active smokers by control groups (p0.05). Although urinary microalbumin and creatinin levels were meaningfully high in active smokers (p0.05).