Aç farelere skopolamin uygulanmasi ve yem verilmesi ile oluşan konvulsiyonlarin plazma ve doku ghrelin düzeyleri ile ilişkisinin araştirilmasi
Investigation the relationship between plasma and tissue ghrelin levels and the scopolamine induced convulsions in fasted mice after food intake
- Tez No: 316974
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE NURTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antimuskarinik ilaç uygulanan aç hayvanlarda yem yedikten sonra klonik konvulsiyonlar oluştuğu gösterilmiştir. Açlık düzeyi ile yakından ilişkili bir peptid olan ghrelin uygulanması ile epileptik nöbetlerin baskılandığı gösterilmiştir. Antimuskarinik bir ilaç olan atropin ise ghrelin salınımı azaltır. Bu bilgiler ışığında, çalışmamızda ghrelinin aç hayvanlara antimuskarinik uygulanması ve yem verilmesi ile oluşan konvulsiyonlardaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, aç ve tok olarak iki gruba ayrılan Balb/C farelere 24 saat sonra serum fizyolojik (SF) veya skopolamin (3 mg/kg, i.p.) uygulandı. Aç hayvanların bir grubuna enjeksiyonlardan 20 dk. sonra yem verildi. Tüm hayvanlar 30 dk. boyunca konvulsiyon açısından izlendi. Bu süre sonunda farelerden alınan kan ve beyin dokularında ELISA yöntemi ile ghrelin derişimleri ölçüldü ve immunohistokimyasal boyama ile hipotalamusun arkuat çekirdeğinde ghrelin pozitif hücrelerin varlığı incelendi.Açlık sonrasında skopolamin uygulanan hayvanlarda yem yedikten sonra konvulsiyon (% 83,3) oluştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
It has been shown that fasted animals, treated with antimuscarinic drugs, develop clonic convulsions soon after feeding. Administration of ghrelin, which is a peptide associated with hunger levels, inhibits epileptic seizures. Atropine, an antimuscarinic drug, reduces ghrelin secretion. In the light of these evidences, we aimed to investigate ghrelin effect on antimuscarinic induced convulsions in fasted animals after food intake.For this purpose, after Balb/C mice were divided into two groups as fed and fasted for 24 h, treated with saline or scopolamine (3 mg/kg, i.p.). Twenty minutes after injection, animals were given food pellets. All animals were observed for 30 min for development of convulsions. After this period, blood and brain tissues were collected from animals, and ghrelin levels were measured by ELISA and ghrelin positive cells were investigated in hypothalamic arcuate nucleus by immunohistochemistry.It has been observed that scopolamine treated fasted animals have convulsions (%83.3) after food intake.