Türkiye'de KOBİ'lerin ekonomiye katkıları: Uşak-İstanbul alan araştırması
Ekonomic contribution of SMEs in Turkey: Uşak-İstanbul area research
- Tez No: 317199
- Danışmanlar: DR. C. ZEYNEP ZAFİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüzde tüm dünya ekonomilerinde büyük bir paya sahip ekonomik birimler olan KOBİ'lerin önemi, 1970'li yıllardan itibaren artmaya başlamıştır. İstihdam artırıcı etkileri, yerel dinamikleri sisteme dahil ederek yerel kalkınmanın sağlanması, piyasa talebine hızlı uyum sağlayabilmeleri gibi birçok ekonomik katkılarının yanında sosyal dışsallıkları da söz konusudur. Ülkenin tüm bölgelerinde mevcut KOBİ'ler, istihdam ve gelir yaratarak bölge nüfusunun büyükşehirlere göç etmesini engellemede, bölgeler arası eşitsizliği azaltarak gelirin adaletli dağılımında ve sermayenin tabana yayılmasında da etkili olmakta ancak yapıları itibariyle birtakım sorunlarla da karşı karşıya kalmaktadırlar. Küreselleşmenin etkisiyle artan rekabet ortamından da etkilenen KOBİ'leri ülkemizde başta KOSGEB olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlar desteklemektedir. Bu çalışmada KOBİ'lerin ekonomik ve sosyal katkıları üzerinde durulmuş, bu işletmelere destek veren kurum ve kuruluşlar incelenmiş ve yerel kalkınma açısından etkileri Uşak-İstanbul KOBİ'leri üzerinde yapılan alan çalışması yoluyla desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SME?s(Small and Medium size Enterprise) which has a great share in world?s economy is increasingly become more significant since 1970?s.They have not only various economical contribution such as employment-supportive impacts,local development by taking territorial dynamics into account,swift adaptation to market demand but also has externalities.SME?s around every region, are very effective on preventing emigration towards metropol, distribution of income and floor spreading the capital by creating jobs and income,diminishing the interregional disparity of unfair distribution ,respectively.Nevertheless they face some problems due to their own structure.At an incerasingly competitive environment SME?s are supported by several international and national institutions and KOSGEB in the first instance.In this study,it is worked on economical and social benefits of SME?s,the establishments which they have been supported are investigated and influence for local development are aimed to assist via Uşak-İstanbul field research