Merkez bankalarının finansal kriz dönemlerinde istikrar politikalarındaki etkinliği: Türkiye örneği
The effectiveness of central banks in stabilization policies during financial crises: The case of Turkey
- Tez No: 317276
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda yaşanan finansal serbestleşme, taşıdığı pek çok avantajın yanında bir takım risk unsurlarını da barındırmaktadır. Bu süreç ülkeleri birbirlerine daha yakın kılarken, finansal krizlerin de sınırları aşmasına zemin hazırladı. Gerek kriz safhasına ulaşan gerekse finansal istikrarsızlığı doğuran unsurlar, fiyat istikrarı hedefinin gerçekleştirilmesiyle de paralel olarak, merkez bankalarının gündemlerini bu konu üzerine yoğunlaştırmıştır. Merkez bankaları tarafından 2000'lerin başından beri finansal istikrar ile fiyat istikrarı birlikte değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme merkez bankalarının finansal istikrarsızlığa karşı aldıkları önlemleri ve finansal kriz dönemlerinde bulunacakları müdahaleleri de belirlemektedir. Bu çalışmada Türkiye üzerinden merkez bankalarının finansal kriz dönemlerindeki istikrar politikaları ve bu politikaların etkinliği incelenmiştir. Görülmüştür ki TCMB finansal istikrarı gözetirken fiyat istikrarını da sağlayabileceği bir stratejiyi yürütebilecek para politikası araçlarına sahiptir. Böylelikle muhtemel krizler için daha dirençli bir finansal piyasa oluşturulabilir. Dolayısıyla merkez bankalarının hesap verebilir bir yapıya kavuşması sayesinde kamuoyunu muhtemel risk unsurlarına karşı taviz verebileceği konularla ilgili doğru bilgilendirebilirse sürdürülebilir bir finansal istikrarın sağlanması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The latest financial liberalization brings with it certain risk factors along with many advantages. While the whole process drew countries closer, it also led to financial crises to become international. These risk factors, which are at critical level or in the form of financial instability, have become a major item of the agenda of central banks in line with the realization of the goal of stability of prices. Central banks have assessed financial stability in combination with stability in prices since 2000, which in turn determines the measures they take against financial instability and interventions they make during periods of financial crisis. This study is an analysis of the stability policies of central banks during periods of financial crisis and of the effectiveness of these policies. It argues that the Central Bank of Turkey has tools of monetary policy which can maintain stability in prices on one hand while keeping financial stability on the other. This may be a way into creating a financial market that is more resistant to possible crises. As a result, a more accountable structure for central banks will help them become more flexible in informing the public on matters of compromise that these banks may have to make and a more sustainable financial stability will be achieved.