Platon ve Muhyiddin İbn-i Arabi'nin varlık anlayışlarının karşılaştırılması
Concept of being as reflected by Platon and Muhyiddin İbn-i Arabi: A. Comparative study
- Tez No: 31734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üstlendiği görev itibariyle felsefenin ilk konusu olan varlık kavramını Platon ve Ibn-i Arabî benzer bir bakış açısıyla değerlendirmişlerdir. Felsefî bir doktrinden bahsedilirse, her ikisinin de idealist felsefe çizgisinde varlık kavramını ele aldıklarını söyleyebiliriz. Platon'un varlık felsefesi, varlığın bir ve gerçek olan idea olduğu, madde'nin yokluk anlamına geldiği, Tanrı'nın bir ve her şeye aşkın olduğu, akılla kavranabilen âlem ile görünen âlemin öz itibariyle farklı, hatta birbirine zıt olduğu ve ruhun ölümsüz olduğu gibi tezlere dayanmaktadır. Ibn-i Arabî'nin varlık felsefesinin dayandığı tezleri de şu şekilde özetlemek mümkündür : Varlığın bir olduğu, tek ve gerçek varlığın Allah olduğu, madde'nin yokluk olduğu, Allah'ın varlıklara hem içkin hem de aşkın olduğu, gayb ve şehadet âlemlerinin birbirlerinden öz itibariyle farklı olduğu ve ruhun ölümsüz olduğu. Bu benzerlikler, Platon ve Ibn-i Arabî'nin varlık anlayışlarında bir çok noktada aynı şeyi söylemek istedikleri izlenimini vermektedir. Aralarındaki tek farkın yetiştikleri dönem ve kültür ortamı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis CONCEPT OF BEİNG AS REFLECTED BY PLATO AND MUHYİDDİN İBN-İ ARABÎ : A.COMPARATIVE STUDY Sebahattin ÇEVİKBAŞ Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Ali Osman GÜNDO?AN 1994 Page : 123 Jury : Yrd.Doç.Dr. Ali Osman GÜNDO?AN Both Plato and Ibn-i Arabî have a similar approach to the concept of Being, which is in fact one of the essential subjects treated by the Philosophy. Philosophically speaking both of them heve treated the concept of being from the point of view of idealist philosophy. Platonic concept is primarily based upon the thesis that, Being is an entitiy which is real idea, substance means non-existence, God is omnipotent and there is in essence a diffirence between the world which can be comprehend through reason and the real world, the soul is immortal. On the other hand, Ibn-i Arabî's concept of Being can be summed up; as follow: Being is an entity, the only and unique being is God, substance is a non-existence in other world.' He is immanent and transcendental, there are primary differences between“ai-Gayb”and“al-Şahadet”and soul is immortal. It can be concluded that Plato and Ibn-i Arabî have many things in common. The only difference between them comes from the time and the cultural climate, in which they, were brought up.