Platon ve Aristoteles'te devlet
  1. Tez No: 12404
  2. Yazar: AFİTAP BOZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İOANNA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Günümüzde devlet, bir insan kurumu olarak değil, kendi başına varolan bir kurum olarak ele alınmaktadır. Bunun sonucunda ise, devletin nasıl bir kurum olduğuna ilişkin devlet görüşleri değil, varolan çeşitli devlet görüşleri altında toplanabilecek devlet anlayışları ortaya konmakta dır. Bu çalışmada, bir insan kurumu olarak devlet, hem olgu, hem de kavram olarak ele alıp oluşturan felsefedeki bir tür devlet görüşüne örnek olmak üzere, Platon ve Aristoteles'in devlet görüşleri seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, aynı zamanda bir olgu olan "dev- lef'in bir kavram olarak ele alındığında nasıl içeriklendirileceğini göstermektir. Bu bakımdan, Platon ve Aristo teles'in devlet kavramlarını oluştururlarken, hareket noktaları ve hareket noktalarıyla obje edindiklerinin ilgisi araştırılarak, izledikleri yolun epistemolojik özelliğinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Birinci bölümde, Platon' un devleti bir olgu olarak ele aldığında hareket noktasının ne olduğu gösterilecek, daha sonra da devleti bir kavram olarak oluştururken izlediği yolun; hareket noktası ve obje edindiğinin ne olduğu soru su yanıtlanmaktadır. İkinci bölümde, Aristoteles'in devleti bir olgu olarak ele aldığında izlediği yol ile devleti bir kavram olarakII oluştururken izlediği yol ve obje edindiği devletle hare ket noktası arasındaki ilgi ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Platon ve Aristoteles'in devleti gerek bir olgu olarak ele alırken, gerek bir kavram olarak oluştururlarken izledikleri yol karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, günümüzde devleti kendi başına bir kurum olarak ele alan görüşlerin, devleti bir in san kurumu olarak ele almadıklarında, devletin nasıl bir kurum olduğuna ve olması gerektiğine ilişkin bir devlet görüşü ortaya koyamadıkları; ancak belirli tarihsel koşullar da devletin nasıl bir kurum olduğuna ilişkin devlet anlayışları ortaya koyabildikleri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Today the State is considered as on entity by itself, rather than a human instution. Consequently, importance is attached not to the nature of the State as an instution but to State conceptions which can be collected under various headings. In this study, the State conceptions of Plato and Aristotle are chosen as one example of views in connection with the State taken as a human instution and seen both as a fact and a concept. The aim of this study is to show how the“State”, which is also a fact, can be attributed a content when considered as a concept. Our aim, there fore, is to shed light on the epistemological particularities of the way followed by the two philosophers while forming their concept of the State, through a study of their starting point and the relation this point bears with the object of their research. In the first chapter, Plato's starting point will be dis cussed in connection with his consideration of the State as a fact. Afterwards the following questions are answerd: what was the way Plato followed while developing his concept of the State and what was his object? In the second chapter, the same procedure is applied to Aristotle. In the third chapter, a comparison is made of the methods Plato and Aristotle use they take into consideration the State as a fact and transform it into concept.IV In the concluding chapter, we have tried to show -that the views that take the State as on instution by itself, if they neglect to see it as a human instution, are un^jable to tell us what the State instution _is or should be; they can only put forth an inquiry into the State instution under determined historical conditions.