Marka genişlemesinin kurumsal itibar üzerindeki rolü
The role of brand extension on corporate reputation
  1. Tez No: 317425
  2. Yazar: SEVDA DENEÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada marka genişlemesinin kurum itibarı üzerindeki rolü araştırılmıştır. Araştırma sonucunda marka genişlemesinin itibarı olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu durumda bir kurum, piyasaya yeni bir ürün sunacağı zaman uygun genişleme yaptığı taktirde mevcut markasını kullanarak piyasaya giriş yapması itibarı açısından olumlu olacaktır. Araştırmanın içerdiği kavramlar, araştırma öncesi yazın taraması yapılarak teorik bölümde bahsedilmiştir. Belirlenen anket formunun yüzyüze anket methodu ile uygulanmasının ardından, sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of corporate reputation on brand extension. As a result of the research positive impact of brand extension on corporate reputation has emerged. In this case, when a corporate offers a new product to the market, in case of performing appropriate extension, using the existing brand will be positive in terms of reputation . The concepts included in the study were discussed in the theoretical section by literature review of research done before . After the application of the questionnaire face to face with the specified method, the results have been analyzed.