Band, fitil ve iplik numaralarının ölçümü için yeni bir aletin geliştirilmesi
Development of a new testing apparatus for measuring of sliver, band and yarn counts
- Tez No: 639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NAZMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
- 33 - ö Zî T“ Band, Fitil ve îplik Numaralarının ölçümü İçin Yeni Bir Ale tin Geliştirilmesi ”konulu projede mekanik numara terazilerinin yapısı incelenerek, bu terazilerin belli bir esasa göre çalıştığı ve Türkiye 'de bu mekanik terazilerin yapılıp kullanılabileceği tesbit edilmiştir. Araştırmada mekanik numara terazilerinin teorik yapısı ince - lenerek, gerekli hesap ve çizimler yapılıp,konstrüksiyon oluşturul muştur. Bu çalışmada Zweigle firmasının No. 55 (W 270) iplik nu mara terazisi baz olarak alınmıştır. Skala oluşturulduktan sonra numara terazisinin doğru ölçüm yapıp yapmadığını kontrol etmek için 16 değişik numune (iplik, fi til ve band) ile ölçümler yapıldıktan sonra araştırma terazisini, Zweigle numara terazisi ile ve hassas elektronik terazi ile kar şılaştırmak üzere ölçüm değerleri“ t testi ”vasıtası ile kıyas- lanmıştır. Sonuçta imal edilen numara terazisinin Zweigle numara terazi si kadar hassas ölçüm yapabildiği gözlenmiştir. Ekonomiklik açı - sından da araştırma terazisi Zweigle terazisinden daha ucuza imal edilmiştir. Bu durumda ülkemizdeki tekstil.fabrikalarının iplikhanelerin de ve laboratuvarlarında bu teraziden kullanılabileceğini söyle - yebiliriz.
Özet (Çeviri)
_ 54 - S U M M A R Y This project is dealing with the subject of“Development of a New Testing Apparatus For Measuring of Sliver, Band and Tarn Counts”. In this context, mechanical yarn numbering quadrants are investigated and found that these quadrants are working with a certain principle thus they can be constructed and used in Turkey. In the work done, theoretical aspects of the yarn numbering quadrant is investigated and its calculations, drawings and design are carried out. Especialy,the yarn numbering quadrant Wo:55 (W 270) designed by Zweigle firm is taken as a reference. After marking the scale numbers, the new yarn numbering quadrant is calibrated by doing 16. experiments with the samples of sliver, band and yarn. Then these results are compared with the results obtained by a Zweigle numbering quadrant and also compared with the results obtained by an electronical balance. For these comparisons, t he method of statistical^t-test" is applied. It is observed that the tester designed is as sensitive as a Zweigle numbering tester. And also, the counting tester designed is cheaper in manifacture than the Zweigle numbering quadrant. Finally we can say that this new design is suitable and can be used in spinning mills and textile laborotories in our country.