14-18 yaş arası gençlerde büyü, sihir, nazar vb. tutumlar
The attitudes of 14-18 year old youth on magic, evil-eye etc.
  1. Tez No: 317469
  2. Yazar: CEYDA BURÇİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada insan kişiliğinin oluşması açısından önemli bir dönemde olan 14-18 yaş arasındaki gençlerin büyü, sihir, nazar vb. ile ilgili tutumları din psikolojisi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, problemleri, hipotezleri, önemi, ön kabul ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, tezin temelini oluşturan kavramsal ve kurumsal çerçeve üzerinde durularak büyü, nazar, fal gibi olgular ile bunların psiko-sosyal yönü tartışılmıştır. Üçüncü bölüm, araştırmanın modeli, evren ve örneklemi, katılımcıların nitelikleri, veri toplama araçlarının anlatıldığı yöntem bölümünden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde ise, İstanbul'un çeşitli ilçelerinde öğrenim gören 279 lise öğrencisine uygulanan anket çalışmasının bulguları ve yorumları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, we studied the attitudes of teenagers; in terms of psychology of religion for magic, sorcery, evil eye etc. between ages 14-18, which is an important period for formation of human personality. This research is composed of 4 parts. In the introduction chapter, we talked about the subject, purpose, problems, hypothesis, importance, assumptions and restrictions of the research. In the second section of the research, the conceptual and institutional framework which formed the foundation of this thesis was considered and concepts such as magic, evil eye and fortune telling and their psycho-social aspects were discussed. In the third section, the model of the research, the universe and the samplings, the qualifications of the participants and the data collection methods were explained. Finally the fourth section contains the study findings and comments of the surveys applied to the students of 279 high schools at İstanbul's variety of towns.